Tour of Scandinavia – Vos, Vollering, Brand… the 1st Battle of the North!

Taking control of the Tour through Norwayorganized from 2014 to 2021, the Tour of Scandinavia – Battle of the North will leave on Tuesday for six days of racing that promise to be very interesting. Three countries will be visited during the week: Denmark (1st stage), Sweden (2nd stage) and Norway (3rd, 4th, 5th and 6th stages). If the sprinters will have the best part in this 1st edition of the Tour of Scandinaviathe climbers will have a moment of their own, namely the long and difficult final climb of Norefjell on Saturday, where the general classification is sure to be decided.

Video – Batava Marianne Vos comes off an excellent Tour de France

Marianne Vos should win a few stages, favorite of Demi Vollering for the general classification

Some of the great protagonists of the recent Women’s Tour de France with Zwift will be on the starting line of the 1st stage on Tuesday in Copenhagen, starting with Marianne Vos (Team Jumbo-Visma). No doubt vengeful after his disqualification in theSwedish Open Vargarda although she has won, the Dutch woman will undoubtedly be one of the favorites on the flat sections, although she will have to be wary of fast runners like Barbara Guarischi (Movistar Team), Susanne Andersen (Uno-X Pro Cycling Team), Shari Bossuyt (Canyon // SRAM Racing), Alexandra Manly, Ruby Rosemann-Gannon (Team BikeExchange-Jayco) or even Chloe Hosking (Trek-Segafredo)

On the other hand, for a fourth final victory after those of 2017, 2018 and 2019, it can be complicated for Marianne Vos, for whom the 5th stage will certainly be too hard. The estate ofAnnemiek van Vleuten (Movistar Team) – who is taking a well-deserved rest after winning the Tour of Italy Women and the Women’s Tour de France with Zwift – will be played rather between Demi Vollering – who seems to be the big favorite – Niamh Fisher-Black (SD Worx Team), Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ-SUEZ-Futuroscope), Liane Lippert (DSM-Team), Brand Lucinda (Trek-Segafredo) and Erica Magnaldi (United Arab Emirates Team ADQ). victorious sundaySwedish Open Vargardahis first individual success on the WorldTour, Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo) will also be present.

The list of registrants

TEAM MOVISTAR

1 AALERUD Katrine
2 GIANT Sarah
3 GUARISCHI Barbara
4 MARTIN Sara
5 OYARBIDE Lourdes
6 RODRIGUEZ Gloria

UNO-X PRO CYCLING TEAM

11 ANDERSEN Susanne
12 EDSETH Marte Berg
13 LOWDEN Joscelin
14 OLAUSSON Wilma
15 OTTESTAD Mie Bjorndal
16 Iceland Anne Dorthe

FDJ-SUEZ-FUTUROSCOPE

21 LUDWIG Cecilie Uttrup
22 FAHLIN Emilia
23 BORGLI Stine
24 CHAPMAN Brodie
25 DUVAL Eugenia
26 WHEEL Jade

LIV RACING XSTRA

31 DEMEY Valerie
32 JACKSON Alison
33 JASKULSKA Marta
34 KOREVAAR Jeanne
35 Teresa NEUMANOVA
36 RAGUSA Katia

CANYON // SRAM RACING

41 BARNES Alice
42 BOSSUYT Shari
43 BRADBURY Snow
44 HARRIS She
45 HARVEY Mikayla
46 ROY Sarah

TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO

51 ALLEN Jessica
52 FRIENDSHIP Arianna
53 MANLY Alexandra
54 ROSEMAN-GANNON Ruby
55 WILLIAMS Georgia
56 KESSLER Nina

TEAMS

61 CURINIER Lea
62 JASTRAB Megan
63 KIRCHMANN Leah
64 MACKAIJ floor
65 PEPERKAMP Esme
66 LIPPERT Liana

TEAM JUMBO VISMA

71 YOUR Marianne
72 ACHTEREEKTE Carlijn
73 KOSTER Anouska
74 KRAAK Amber
75 RIEDMANN Linda

TREK-SEGAFREDO

81 BACKSTEDT Elynor
82 BRAND Lucinda
83 DIDERIKSEN Amalie
84 HANSON Lauretta
85 HOSKING Chloe
86 RAGOT CORD Audrey

TEAM United Arab Emirates ADQ

91 BERTIZZOLO Sofia
92 BOOGAARD ​​​​​​Maaike
93 BUJAK Eugenia
94 MAGNALDI Erica
95 WRIGHT Sophie
96 TOMAS Laura

ROLAND COGEAS EDELWEISS SCHOOL

102 BUCH Hannah
103 DRONOVA-BALABOLINA Tamara
104 CHAUVEAU Caroline
105 STERN Lea
106 TRAXLER Anna Gabrielle

TEAM SD WORX

111 CECCHINI Elena
112 SHACKLEY Anna
113 FREI Sina
114 FISHER-BLACK Niamh
115 GO Blanka
116 VOLLERING Demi

TEAM COOP-HITEC PRODUCTS

121 GASKJENN Ingvild
122 MOHR Mary Hole
123 NELSON Josie
124 STEIGENGA Nicole
125 SWINKELS Sylvie
126 ANDERSON Caroline

THE WAHOO PASS

131 KING Eluned
132 PERKINS Flora
133 April TACEY
134 TOWERS Alice
135 VAN AGT Eva
136 VERHULST Gladys

PARKHOTEL VALKENBURG

141 BREEWOLD Mischa
142 MARKUS Femke
143 NOOIJEN Lieke
144 VAN DER WOLF Rosalie
145 VAN HAAFTEN Kirstie
146 GERRITSE Femke

PLANTUR-PURA

151 TRUYEN Marthe
152 GHEKIERE Justine
153 KASTELIJN Yara
154 NORBERT RIBEROLLE Marion
155 VAN DE VELDE Julie
156 THE WORST Annemarie

VALCAR-TRAVEL & SERVICE

161 CARBONARY Anastasia
162 KUMIEGA Karolina
163 PIERGIOVANNI Federica
164 PYRRONE Elena
165 STANNARD Elizabeth
166 VIGIE Margaux

AG INSURANCE-NXTG EQUIP

171 ARENS Maureen
172 BORGSTROM Julia
173 AERNOUTS Amber
174 KNAVEN Britt
175 VAN ROOIJEN Eline
176 RIJNBEEK Maud

DENMARK

181 HARTZ Marie-Louise
182 HEISEL Maja
183 HOLMSGAARD ​​​​Trine
184 HUITVELDT Josefine
185 JENSEN Marita
186 RÜTZOU Mia Sofie

NORWAY

191 Eriksen Malin
192 GJOS Martine
193 HAUGSET Sigrid Ytterhus
194 LIND Magdalena
195 OLSEN Elise Marie
196 UTVIK Emelie

the course

Tuesday August 9 – stage 1: Copenhagen – Helsingor, 145.6 km (actual start at 14:20, arrival around 18:10)

Listed climbs

Sollerod slotsbakke (km 17 / 3rd category): 500m at 4.7% (maximum 5.9%)
Helsingor (km 117.6 / 3rd category): 600 m at 2.8% (maximum 5.5%)

Wednesday August 10 – stage 2: Orust – Strömstad, 153.8 km (actual start at 14:05, arrival around 18:05)

Listed climbs

Stenshult (km 34.5 / 3rd category): 2.7 km at 2.8% (maximum 7.1%)
Langesjo (km 108.9 / 3rd category): 920 m at 3% (maximum 5.2%)

Thursday, August 11 – stage 3: Moss – Sarpsborg, 118.9 km (actual start at 15:05, arrival around 18:10)

Listed climbs

Skjonnerod (km 25.3 / 3rd category): 1 km at 4.6% (max 9.1%)
Greaker (km 86.4 / 3rd category): 560 m at 5.7% (maximum 10%)

Friday August 12 – stage 4: Askim – Mysen, 119.1 km (actual start at 15:00, arrival around 18:10)

Listed climbs

Momarken (km 20.2 / 3rd category): 1.3 km at 4.9% (maximum 8.5%)
Vammasletten (km 80.2 / 3rd category): 1.6 km at 3.5% (maximum 8.1%)

Saturday August 13 – stage 5: Vikersund – Norefjell, 127.4 km (actual start at 10:45, arrival around 14:15)

Listed climbs

One way (km 16.4 / 2nd category): 4 km at 2.3% (maximum 9.3%)
Abyveien (km 56.1 / 3rd category): 1.1 km at 4.4% (max 11.4%)
Norefjell (km 127.4 / 1st category): 11.1 km at 6.1%

Sunday August 14 – stage 6: Lillestrom – Halden, 154.3 km (actual start at 10:20, arrival around 14:25)

Listed climbs

Fetsund (km 7.5 / 3rd category): 1.1 km at 3% (max 5.2%)
Orje (km 77.1 / 3rd category): 1.1 km at 4% (maximum 7.1%)

Diffusion

Eurosport 1 : Friday at 4 p.m

Eurosport 2 : 16:00 Tuesday and Thursday, 17:00, Wednesday, 12:00, Saturday

Eurosport player : 4 p.m. Tuesday to Friday, 12 p.m. Saturday and Sunday

Awards

The first seven editions

2021: 1. Annemiek van Vleuten (NED) 2. Ashleigh Moolman-Pasio (AFS) 3. Kristen Faulkner (USA)

2020: edition canceled due to the pandemic

2019: 1. Marianne Vos (NED) 2. Coryn Labecki (USA) 3 Leah Kirchmann (CAN)

2018: 1. Marianne Vos (NED) 2. Emilia Fahlin (SWE) 3. Coryn Labecki (USA)

2017: 1. Marianne Vos (NED) 2. Megan Guarnier (USA) 3. Ellen van Dijk (NED)

2016: 1. Lucinda Brand (NED) 2. Thalita de Jong (NED) 3. Anouska Koster (NED)

2015: 1. Megan Guarnier (USA) 2. Shelley Olds (USA) 3. Amanda Spratt (AUS)

2014: 1. Anna van der Breggen (NED) 2. Marianne Vos (NED) 3. Katarzyna Niewiadoma (POL)

Most wins overall

3: Marianne Vos (NED / 2017, 2018 and 2019)

Number of hits per country

6: Netherlands

1: United States

Most stage wins

8: Marianne Vos (NED)

2: Megan Guarnier (USA), Chloe Hosking (AUS)

TEAM MOVISTAR

1 AALERUD Katrine

2 GIANT Sarah

3 GUARISCHI Barbara

4 MARTIN Sara

5 OYARBIDE Lourdes

6 RODRIGUEZ Gloria

UNO-X PRO CYCLING TEAM

11 ANDERSEN Susanne

12 EDSETH Marte Berg

13 LOWDEN Joscelin

14 OLAUSSON Wilma

15 OTTESTAD Mie Bjorndal

16 Iceland Anne Dorthe

FDJ-SUEZ-FUTUROSCOPE

21 LUDWIG Cecilie Uttrup

22 FAHLIN Emilia

23 BORGLI Stine

24 CHAPMAN Brodie

25 DUVAL Eugenia

26 WHEEL Jade

LIV RACING XSTRA

31 DEMEY Valerie

32 JACKSON Alison

33 JASKULSKA Marta

34 KOREVAAR Jeanne

35 Teresa NEUMANOVA

36 RAGUSA Katia

CANYON // SRAM RACING

41 BARNES Alice

42 BOSSUYT Shari

43 BRADBURY Snow

44 HARRIS She

45 HARVEY Mikayla

46 ROY Sarah

TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO

51 ALLEN Jessica

52 FRIENDSHIP Arianna

53 MANLY Alexandra

54 ROSEMAN-GANNON Ruby

55 WILLIAMS Georgia

56 KESSLER Nina

TEAMS

61 CURINIER Lea

62 JASTRAB Megan

63 KIRCHMANN Leah

64 MACKAIJ floor

65 PEPERKAMP Esme

66 LIPPERT Liana

TEAM JUMBO VISMA

71 YOUR Marianne

72 ACHTEREEKTE Carlijn

73 KOSTER Anouska

74 KRAAK Amber

75 RIEDMANN Linda

TREK-SEGAFREDO

81 BACKSTEDT Elynor

82 BRAND Lucinda

83 DIDERIKSEN Amalie

84 HANSON Lauretta

85 HOSKING Chloe

86 RAGOT CORD Audrey

TEAM United Arab Emirates ADQ

91 BERTIZZOLO Sofia

92 BOOGAARD ​​​​​​Maaike

93 BUJAK Eugenia

94 MAGNALDI Erica

95 WRIGHT Sophie

96 TOMAS Laura

ROLAND COGEAS EDELWEISS SCHOOL

102 BUCH Hannah

103 DRONOVA Tamara

104 CHAUVEAU Caroline

105 STERN Lea

106 TRAXLER Anna Gabrielle

TEAM SD WORX

111 CECCHINI Elena

112 SHACKLEY Anna

113 FREI Sina

114 FISHER-BLACK Niamh

115 GO Blanka

116 VOLLERING Demi

TEAM COOP-HITEC PRODUCTS

121 GASKJENN Ingvild

122 MOHR Mary Hole

123 NELSON Josie

124 STEIGENGA Nicole

125 SWINKELS Sylvie

126 ANDERSON Caroline

THE WAHOO PASS

131 KING Eluned

132 PERKINS Flora

133 April TACEY

134 TOWERS Alice

135 VAN AGT Eva

136 VERHULST Gladys

PARKHOTEL VALKENBURG

141 BREEWOLD Mischa

142 MARKUS Femke

143 NOOIJEN Lieke

144 VAN DER WOLF Rosalie

145 VAN HAAFTEN Kirstie

146 GERRITSE Femke

PLANTUR-PURA

151 TRUYEN Marthe

152 GHEKIERE Justine

153 KASTELIJN Yara

154 NORBERT RIBEROLLE Marion

155 VAN DE VELDE Julie

156 THE WORST Annemarie

VALCAR-TRAVEL & SERVICE

161 CARBONARY Anastasia

162 KUMIEGA Karolina

163 PIERGIOVANNI Federica

164 PYRRONE Elena

165 STANNARD Elizabeth

166 VIGIE Margaux

AG INSURANCE-NXTG EQUIP

171 ARENS Maureen

172 BORGSTROM Julia

173 AERNOUTS Amber

174 KNAVEN Britt

175 VAN ROOIJEN Eline

176 RIJNBEEK Maud

DENMARK

181 HARTZ Marie-Louise

182 HEISEL Maja

183 HOLMSGAARD ​​​​Trine

184 HUITVELDT Josefine

185 JENSEN Marita

186 RÜTZOU Mia Sofie

NORWAY

191 Eriksen Malin

192 GJOS Martine

193 HAUGSET Sigrid Ytterhus

194 LIND Magdalena

195 OLSEN Elise Marie

196 UTVIK Emelie

Leave a Comment