Tour de Bretagne – LIVE VIDEO with the 6th stage of the 56th Tour de Bretagne

The 56th edition of Tour of Britain starts this Monday 25th April and ends this Sunday 1st May. As usual, the French test offers several opportunities for sprinters, even if a puncher is able to win the overall classification as last year where Jean-Louis Le Ny had prevailed. The runner of WB-Fybolia-Morbihan you will be able to defend your title as it is present at the beginning of this new edition. But for now it’s okay Alex Baudin (Swiss Racing Academy) which leads the general classification, a position it has held since its success on Wednesday in Hinglé. This Saturday, place in the 6th stage played between Plumergat i Camors (163 km)which you can live live below via the channel Youtube of Tour of Britain.

LIVE VIDEO with the 6th stage of the 56th Tour de Bretagne

Hagenes, Eriksson … the favorites of the event

The seven stages of the Breton test give equal space to sprinters and punchers, with circuits to finish each day. In this context, Alan Boileau (B&B Hotels-KTM) could be one of the main favorites, he who has already won four stages of the Return to Rwanda thanks to his qualities as a puncher, but resigned after a fall in the first stage. Jean-Louis Le NyLast year’s winner will defend the colors of WB-Fybolia-Morbihan but above all its title. Other pointers to see include Juan José Lobato (Euskatel-Euskadi), Miguel Eduardo Florez (Arkéa-Samsic), but also young Lorenzo Milesi (DSM Development Team) i By Strand Hegenes (Jumbo-Visma Development)

The list of registrants

WB – Fybolia – Morbihan

1. LA NY Jean-Louis
2. BAGUELIN Jocelyn
3. BENNETT Stefan
4. BURGOYNE Lucas
5. GUICHARD Mickaël
6. JOLLY Maxime

B&B Hotels – KTM

11. BOILEAU Alan
12. FERASSE Thibault
13. HEIDEMANN Miguel
14. LAGREE Adrien
15. LAURANCE Axel
16. PARISELLA Rafael

Euskaltel – Euskadi

21. LOBATO Juan Jose
22. ARISTI Mikel
23. ANGULO Antonio
24. ISASA Xabier
25. CANAL Carlos
26. AZPARREN Xabier Mikel

Team Arkea Samsic

31. GRUNDIN Donavan
32. DECLERCQ Benjamin
33. HARDY Romain
34. PAJUR Markus
35. FLÓREZ Miguel Eduardo
36. NOPPE Christophe

help for bicycles

41. BOUVIER Leo
42. LINO Julian
43. DECKER Enzo
44. EWART Jesse
45. DE ROOIJ Jesse
46. ​​Carstensen Lucas

DSM development team

51. ANDRESEN Tobias Lund
52. KÄRSTEN Moritz
53. MILESI Lorenzo
54. VAN UDEN Casper
55. URSELLA Lorenzo
56. WILKSCH Hannes

EF Education-NIPPO Development Team

61. BRENNSAETER Trym
62. FREDERIKSEN Oliver Wulff
63. ISHIGAMI Masahiro
64. KUHN Kevin
65. Oda Hijiri
66. Okay Atsushi

Team Lotto – Kernhaus

71. HUPPERTZ Joshua
72. HUGGER Gen.
73. KOCH Christian
74. BAUER Dominik
75. GEßNER Jakob
76. ABT Cedric

Groupama-FDJ continental team

81. ÄRM Rait
82. EIGHT WEIGHTS Eddy
83. PALENI Enzo
84. PENHOËT Paul
85. PITHIE Laurence
86. FARMER Jensen

Hagens Berman Axeon

91. DE POOTER Dries
92. DRAGE Jack
93. LAVERICK Joseph
94. RICCITELLO Mateu
95. HAYTER Leo
96. PERRY Toby

Israel Cycling Academy

101.KOGUT Oded
102.GOLDSTEIN Edo
103.BEN MOSHE Yuval
104.MACKELLAR Alastair
105.FRIGO Marco
106.PUPPIO Antonio

Jumbo-Visma development team

111.HAGENES Per Strand
112. SIMMONS Colby
113.BOVEN Lars
114.GELEIJN Owen
115.PLUIMERS Rick
116.VAN BELLE Loe

Leopard Pro Cycling

121.KLUCKERS Arthur
122.HEIDERSCHEID Colin
123.PRIES Cedric
124. MARIS Elias
125.MOBACH Jarno
126.LLOP Justin

Riwal cycling equipment

131.ERIKSSON Lucas
132.VOSGERAU Søren
133.RENS Elmar
134.LISSON Christoffer
135.BETTENDORFF Loïc
136.SALBY Alexandre

Swiss Racing Academy

141.BAUDIN Alex
142. CHARRIN Alois
143.FLYNN Sean
144.KELEMEN Petr
145.TRASTOUR Loris
146.WEISS Fabian

Team Ampler – Tartu2024

151.MIHKELS Madis
152.KOSTER Artjom
153.MIKUTIS Aivaras
154.KRASTS Alekss
155.KNAAPI Markus
156.RUBENIS Pauls

BridgeLane team

161. WHELAN Jaume
162.JENNER Samuel
163.DINHAM Matthew
164.VAN DER MERWE Juan-Pierre
165.BLANC Nicolau
166.CHAPMAN Tom

ColoQuick Team

171.KRISTENSEN Mads Ostergaard
172.AASKOV PALLESEN Jeppe
173.KOLZE CHANGIZI Sebastian
174.MUFF Frederik
175.SCHULTZ Jesper
176.ANDERSEN Mads

Equip Qhubeka

181.IACCHI Alessandro
182.GHEBREHIWET Efrem
183.GUASCO Mattia
184.DLAMINI Nic
185.COATI Luca
186. PARISINI Nicolò

Trinity Racing

191.CULVERWELL Sam
192.REES Oliver
193.GLOAG Thomas
194.LAMPERTI Luke
195.DEVINS Mateu
196. QUICK Blake

Lot – Soudal U23

201.PAULUS Milano
202.POLLEFLIET Gianluca
203.ARROS Mateu
204.SLOCK Liam
205.HARTEEL Jelle
206.LECERF William Junior

Coats of Armor-Marie Morin-U

211.COSTIOU Ewen
212.D’HERVEZ Thibault
213.JEANNES Matthew
214.LE BERRE Mathis
215.LE CLEC’H Lomig
216.LEWIS Adam

Dinan Sport Cycling

221.ALLENO Clement
222.CAM Maxime
223.CHANDEMERLE Hugo
224.EL BON Johan
225. FISH Damien
226.RALLÉ Antoni

Sojasun esperança – ACNC

231.LAVENANT Thibault
232.PASTURAL Maximum
233.GACHIGNARD Thomas
234.POIRIER Clement
235.LE PIOUFFE Nat

The profile of the stages

Monday, April 25 : first stage, Guenrouët – Sainte-Reine de Bretagne (162.5 kilometers)

Tuesday, April 26th : second stage, Missillac – La Chapelle-Bouëxic (156 kilometers)

Cataloged ascent of the day

Saint Malo de Phily (peak at km 98.5 / 1st category): 700 m at 7.3%
Saint Senoux (km 104 / 1st category): 1.5 km at 5.4%

Wednesday, April 27th : third stage, Lohéac – La Hinglé (173 kilometers)

Cataloged ascent of the day

Haute-Foret (peak at km 27.5 / 2nd category): 1.5 km at 5.5%
Les Queixes (peak at km 31 / 1st category): 800 m at 7.6%

Thursday, April 28th : fourth stage, Saint-Jacut-de-la-Mer – Guillac (167 kilometers)

Cataloged ascent of the day

Les Trois Croix (peak at km 51.5 / 1st category): 1.3 km at 5.7%
Catelo (peak at km 113.5 / 1st category): 1.4 km at 3.9%
Lazernan (peak at km 129 / 1st category): 1.2 km at 4.2%

Friday, April 29th : fifth stage, Ploërmel – Scaër (193 kilometers)

Cataloged ascent of the day

California (peak at km 132.5 / 1st category): 1.6 km at 6.1%
Goasqueau (peak at km 141 / 1st category): 800 m at 5.4%
Levenec (peak at km 144 / 1st category): 1.3 km

Saturday, April 30th : sixth stage, Plumergat – Camors (163 kilometers)

Cataloged ascent of the day

Brandivy (peak at km 117.5 / 2nd category): 600 m at 4.3%
Lannemareu (peak at km 135 / 1st category): 1.1 km at 6.3%

Sunday, May 1st : seventh stage, Plumillau – Lannion (159 kilometers)

Cataloged ascent of the day

Bugueles (peak at km 55 / 2nd category): 1 km at 3.8%
Coat Freight (peak at km 84.5 / 1st category): 1.3 km at 5.9%
Le Yaudet (peak at km 116.5 / 1st category): 500 m at 9.6%

Dissemination

The race will be broadcast daily France 3 Brittany

Palmares

The last ten editions of the Tour de Bretagne

2021: 1. Jean-Louis Le Ny (FRA) 2. Anthony Delaplace (FRA) 3. Valentin Retaileau (FRA)

2020: Edition canceled due to Covid

2019: 1. Lorrenzo Manzin (FRA) 2. Fabian Lienhard (SUI) 3. Nils Eekhoff (NED)

2018: 1. Fabien Schmidt (FRA) 2. Stan Dewulf (BEL) 3. Julien Antomarchi (FRA)

2017: 1. Flavien Dassonville (FRA) 2. Anders Skaarseth (NOR) 3. Stan Dewulf (BEL)

2016: 1. Adrian Costa (USA) 2. Frantisek Sisr (TCH) 3. Lennard Hofstede (NED)

2015: 1. Sebastien Delfosse (BEL) 2. Loic Vliegen (BEL) 3. Daniel Hoelgaard (NOR)

2014: 1. Bert-Jan Lindeman (NED) 2. Dylan Teuns (BEL) 3. Sebastien Delfosse (BEL)

2013: 1. Riccardo Zoidl (AUT) 2. Nick van der Lijke (NED) 3. Jasha Sütterlin (GER)

2012: 1. Reinardt Janse Van Rensburg (AFS) 2. Eric Berthou (FRA) 3. Daan Olivier (NED)

Leave a Comment