Sibiu Tour – Rochas, Uijtdebroeks … all about the 12th edition!

In the shadow of Tour de Francewhich also takes place in the same period, the 12th edition of Sibiu Cycling Tour will begin this Saturday, July 2 and end on Wednesday, July 5. For this new edition, six World Tour formations will be included at the start BORA-Hansgrohe which will count in its ranks the title holder Giovanni Aleotti. The 23-year-old Italian aspirant had revealed himself on Romanian roads. He has the ability to get double that. Cian Uijtdebroeks (BORA-Hansgrohe), Chris Harper (Jumbo-Visma), Mal Vanhoucke (Lotto Soudal), Remy Rochas (Cofidis) … they will be there too. As a reminder, Sibiu Cycling Tour it is the career that was remarkably revealed Egan Bernal (2017) i Ivan Sosa (2018).

Footage – Rémy Rochas will compete in the Sibiu Tour 2022

The list of registrants

BORA-Hansgrohe

1 ALEOTTI Giovanni

2 ZWIEHOFF Ben

3 LÜHRS Luis-Joe

4 LAAS Martin

5 UJTDEBROEKS Cyan

6 BENEDICT Cesare

Jumbo Visma

11 HARPER Chris

12 LEEMREIZE Gijs

13 VAN DIJKE Tim

14 EENKHOORN Pascal

15 DEKKER David

16 HOFTEDE Lennard

Astana Qazaqstan team

21 NURLYKHASSYM Nuremberg

22 GAZZOLI Michele

23 GIDICH Evgeniy

24 ROMO Javier

25 DE BOD Stefan

Soudal Lotto

31 VANHOUCKE Dany

32 SELIG Rüdiger

33 BARBERO Carlos

34 MALECKI Kamil

35 VERVLOESEM Xanders

36 CONCA Filippo

Israel-First Tech

41 JONES Taj

42 SAGIV Guy

43 BERWICK Sebastian

44 PICCOLI Jaume

45 HAGEN Carl Fredrik

Cofidis

51 FERNANDEZ Ruben

52 ROCHAS Remy

53 SAJNOK Szymon

54 CARVALHO Andre

55 BIDARD François

56 TOUMIRE Hugo

Drone Hopper – Androni Toys

61 GROSU Eduard-Michael

62 PICCOLO Andrea

63 UMBA Santiago

64 RAVANELLI Simone

65 MUNOZ Daniel

66 CHIRICO Luca

Bardiani-CSF-Faizane

71 FIORELLI Filippo

72 COLNAGHI Luca

73 BATTAGLIN Enrico

74 MARCELLUSI Martin

75 MARTINELLI Alessio

76 TAROZZI Manual

Equip Nordo Nordisk

81 BRAND Ds

82 DAUGE Lucas

83 BEADLE Hamish

84 KOPECKY Matthias

85 KUSZTOR Pere

86 LOZANO David

Giotti Victoria – Savini Due

91 DIMA Emil

92 MALNASI Jozsef-Attila

93 MONACO Alessandro

94 SZARKA Gergely

95 DALLA VALLE Nicolas

96 BROGI Adriano

MENToRISE Elite Team CFX

101 DOBRIN Ioan

102 VAIDIAN Iustin-Ioan

103 PICIU Matthew-Denis

104 DRAGOIU Stefan

105 COJANU Andrey

106 Leonard BARBUT

Corratec team

111 GANDIN Stefano

112 MASTOTO Giulio

113 MURGANO Marco

114 BALDACCINI David

115 AMELLA Matteo

116 OLIVERO Simone

Elkov-Kasper

121 BARTA Jan.

122 KUKRLE Michael

123 TOUPALIK Adam

124 OTRUBA Jakub

125 NEUMAN Dominik

126 OBDRZALEK Thomas

CT BLOCK

131 SINSCHEK Nils

132 MACLEOD Callum

133 WEULINK Meindert

134 HERBEN Luuk

135 JUNTS Antti-Jussi

136 BLOEM Joren

help for bicycles

141 EWART Jesse

142 NIEHUES Sebastian

143 LINO Julian

144 MOL Wesley

145 KIPKEMBOI Salim

146 VAN ENGELEN Adne

EF Education-NIPPO Development Team

151 OKA Atsushi

152 TRACZ Szymon

153 ODA Hijiri

154 KADOTA Yusuke

155 FREDERIKSEN Oliver Wulff

156 BRENNSAETER Trym

Team Saris Rouvy Sauerland

171 ADAMETZ Johannes

172 MACKIE Ewan

173 KNOLLE Jon

174 STOCKMAN Abram

175 STOCKMAN Michael

176 MÜNSTERMANN Per

ATT investments

181 SCHURAN Michal

182 JAKOUBEK Thomas

183 TYRPEKL Karel

184 KLABOUCH Petr

185 KASPAR Gen

186 CAMRDA Karel

Yoeleo test equipment p / b 4Mind

191 BREIN Sindre Hvesser

192 SIDE Nicolau

193 SOTBERG Andre

194 ROED Torbjorn Andre

195 MCQUEEN Callum

HRE Mazowsze Serce Polski

201 BOGUSLAWSKI Marceli

202 BUDZINSKI Marcin

203 BROÅ »YNA Piotr

204 STACHOWIAK Adam

205 POMORSKY Michal

Maloja Pushbikers

211 BENZ-KUCH Max

212 WEBER Philip

213 REISSIG Patrick

214 FORTIN Filippo

215 EVANS Alexander

216 RUDYS Paul

Team Voralberg

221 MEILER Luke

222 ZOIDL Riccardo

223 THALMANN Roland

224 GUERIN Alexis

225 STÜSSI Colin

226 RÜEGG Lukas

Hrinkow Advarics Cycling

231 BOSCH Manual

232 KONCZER Miquel

233 LODERER Timon

234 KEPPLINGER Rainer

235 RAPP Jonas

236 PRIMOZIC Jacket

Global 6 Cycling

241 SUNDERLAND Dylan

242 PELTONEN Ukko Iisakki

243 SCHUNK Conor

244 SESSLER Nicolau

245 BENTON Thomas

246 WATT Kiaan

P&S Benotti

251 STARK Immanuel

252 LINDNER Tom

253 NOLDE Tobias

254 STRUGGLE Eric

255 MANDRYSCH Joan

Team Novak

261 GUTIERREZ Jose Manuel

262 NIKULIN Daniil

263 SHEVCHENKO Oleksandr

264 SZASZ Ferenc-David

265 FAZAKAS Csongor

266 DEMENTYEV Yegor

Mexico

271 DEL TORO Isaac

272 GARCIA Carlos Alfonso

273 ARREOLA Diego

274 RUVALCABA David

275 ZAVALA Leonardo

276 DOWNLOAD Jose Antonio

Romania

281 PLESEA Valentí

282 MARCU Adi Narcis

283 LUNCAN Serban

284 RAILEANU Cristian

285 ÈšVETCOV Sergei

The course

Saturday, July 2nd – prologue: Sibiu – Muzeul Astra, 2.3 km (first departure at 4 pm)

Sunday, July 3rd – stage 1: Brezoi – Sibiu, 206.9 km (departure at 1 pm, arrival at 5.40 pm)

Uploads listed

Curmatura Vidrutei (km 53.3): 13.7 km at 5.5%
Tartarau (km 80.1): 6.1 km at 5.5%
Dobra Jina (km 67.5): 5.1 km at 9%
Apoldu de sus (km 171.4): 4.8 km at 4.8%

Monday, July 4th – stage 2: Sibiu – Balea Lac, 179.4 km (departure at 10:30 h, arrival around 14:45 h)

Uploads listed

Sura Mare (km 6.1): 2.2 km at 4.4%
Balea Lac (km 179.4): 23.3 km at 6%

Tuesday, July 5th – stage 3: Curmatura Stezii – Arena Platos Paltinis, 12.5 km (first start at 9 am)

Cataloged ascent

Paltinis (km 12.5): 12.5 km at 5.3%

Tuesday, July 5th – stage 3b: Sibiu – Sibiu, 98.4 km (departure at 5.10 pm, arrival at 7.30 pm)

Uploads listed

Calugaru (km 13.9): 1.9 km at 6.2%
Poiana Sibiului (km 46.6): 8.5 km of 3.7%
Apoldu de sus (km 72): 4.8 km at 4.8%

Palmares

The last ten editions

2021: 1. Giovanni Aleotti (ITA) 2. Fabio Aru (ITA) 3. Michal Schlegel (RTC)

2020: 1. Gregor Muhlberger (AUT) 2. Patrick Konrad (AUT) 3. Matteo Badilatti (SUI)

2019: 1. Kevin Rivera (CRI) 2. Daniel Muñoz (COL) 3. Radoslav Rogina (CRO)

2018: 1. Ivan Sosa (COL) 2. Aleksey Rybalkin (RUS) 3. Aleksandr Vlasov (RUS)

2017: 1. Egan Bernal (COL) 2. Colin Stüssi (SUI) 3. Valentin Baillifard (SUI)

2016: 1. Nikolay Mihaylov (BUL) 2. Francesco Gavazzi (ITA) 3. Alex Turrin (ITA)

2015: 1. Mauro Finetto (ITA) 2. Davide Rebellin (ITA) 3. Serghei Tvetcov (ROU)

2014: 1. Radoslav Rogina (CRO) 2. Davide Rebellin (ITA) 3. Primoz Roglic (SLN)

2013: 1. Davide Rebellin (ITA) 2. Matija Kvasina (CRO) 3. Constantino Zaballa (ESP)

2012: 1. Victor de la Parte (ESP) 2. Matija Kvasina (CRO) 3. Artem Topchanyuk (UKR)

Most wins overall

No runner has won the Sibiu Cycling Tour more than once

Most stage victories

4: Pascal Ackermann (GER)

2: Egan Bernal (COL), Oscar Gatto (ITA), Gregor Mühlberger (AUT)

Leave a Comment