Omloop Het Nieuwsblad Espoirs: Classification – News

Photo credit James Odvart – DirectVelo

Photo credit James Odvart – DirectVelo

Per
JAMES ODVART


the

Luca Van Boven (Lotto-Soudal DT) won this Saturday the Omloop Het Nieuwsblad Espoirs (1.13 IC1), the fifth test of the U23 Road Series held around Borsbeke (Herzele) in a distance of 155.2 kilometers. He beat a duo of Elevate p / b Home Solution-Soenens Siebe Deweirdt and Warre Vangheluwe.
Luca Van Boven succeeds Arnaud De Lie on the list of winners.

Classification:

1. VAN BOVEN Luca LOTTO SOUDAL DEVELOPMENT TEAM the 155.2 km in 3h35’52 ” (average 43.138 km / h)
2. DEWEIRDT Siebe EHS ELEVATE P / B HOME SOLUTION-SOENENS 00:07
3. VANGHELUWE Warre EHS ELEVATE P / B HOME SOLUTION-SOENENS 00:11
4. VANDENSTORME Dylan EFC-L & R-AGS 00:11
5. VANDEVELDE Yentl MCT MINERVA CYCLING TEAM 00:11
6. VAN DEN BROEK Frank JEGG DJR ACADEMY 00:14
7. DECLERCK Jelle WBD BINGOAL PAUWELS SAUCES WB DEVELOPMENT TE 00:14
8. ROESEMS Siebe CYCLING VLAANDEREN 00:22
9. VAN PETEGEM Axandre CYCLING VLAANDEREN 00:29
10. DEL GROSSO Tibor MET METEC-SOLARWATT P / B MANTEL 00:31
11. LAMBRECHT Michiel WBD BINGOAL PAUWELS SALSES WB DEVELOPMENT TE 00:50
12. DEBAELE Jorre MCT MINERVA CYCLING TEAM 00:52
13. BOMBOI Davide EHS ELEVATE P / B HOME SOLUTION-SOENENS 00:53
14. HABETS Jordan MET METEC-SOLARWATT P / B MANTEL 00:55
15. BEECKMAN Gauthier ACROG-TORMANS 00:55
16. VAN ASBROECK Maarten BASSO TEAM FLANDERS 00:59
17. CLAEYS Robbe ACROG-TORMANS 01:01
18. CLAEYS Arno EHS ELEVATE P / B HOME SOLUTION-SOENENS 01:01
19. BAERS Arne ACROG-TORMANS 01:01
20. DANIELS Lars BASSO TEAM FLANDERS 01:01
21. VAN DER VEEN Aldert WC FRISLAND / WEST FRISIA 01:01
22. COPPENS Michiel RB ZELFBOUW UCT 01:01
23. LELEU Audric WBD BINGOAL PAUWELS SAUCES WB DEVELOPMENT TE 01:01
24. KARS Hugo AMSTERDAM RACING ACADEMY 01:01
25. POTTER James WITHOUT KVK / DUTCHFOOD 01:01
26. HARTEEL Jelle LOTTO SOUDAL DEVELOPMENT TEAM 01:15
27. MEEUSSEN Witse CYCLING VLAANDEREN 01:15
28. DE PAUW Len URBANO-VULSTEKE CT 01:15
29. VAN DER BEKEN Aaron LOTTO SOUDAL DEVELOPMENT TEAM 01:15
30. VINCENT JOHAN GDM GEOFCO DOLTCINI MATERIEL-VELO.COM 01:15
31. DHAEYE Enrico MCT MINERVA CYCLING TEAM 01:15
32. GADEMAN Sam ALLINQ CCT / IJSSELSTREEK 01:15
33. KRIJNSEN Jelte AMSTERDAM RACING ACADEMY 01:15
34. ROGGEMAN Sieben RB ZELFBOUW UCT 01:15
35. KUYPERS Milan BASSO TEAM FLANDES 01:15
36. DE RYCK Robbe RB ZELFBOUW UCT 01:15
37. SMEETS Tom JEGG DJR ACADEMY 01:15
38. DELAHAYE Jens EFC-L & R-AGS 01:15
39. GEENEN Yarne-Zias ACROG-TORMANS 01:15
40. DEMAN Brem VDM-TRAWOBO CYCLING TEAM 01:15
41. VAN HAUTEGEM Leander WBD BINGOAL PAUWELS SALSES WB DEVELOPMENT TE 01:15
42. CAPO Théo GDM GEOFCO DOLTCINI MATERIEL-VELO.COM 01:15
43. TEN BOSKE Kars SENSA KVK / DUTCHFOOD 01:15
44. VAN BELLE Stockings AMSTERDAM RACING ACADEMY 01:15
45. KUYPERS Gerben CYCLING VLAANDEREN 01:15
46. ​​GOLDERS GIL WBD BINGOAL PAUWELS SAUCES WB DEVELOPMENT TE 01:15
47. MAAS Marijn JEGG DJR ACADEMY 01:15
48. GOEBEERT Théo GDM GEOFCO DOLTCINI MATERIEL-VELO.COM 01:15
49. BIJL Kinley LIMBURG BRABANT COMBINATION 01:15
50. DE WEERT Robbe URBANO-VULSTEKE CT 01:15
51. VERLEYEN Gaëtan WBD BINGOAL PAUWELS SALSES WB DEVELOPMENT TE 01:15
52. HOPMANS Wouter VDM-TRAWOBO CYCLING TEAM 01:15
53. KOSTER Adne ALLINQ CCT / IJSSELSTREEK 01:15
54. VAN LOOVEREN Thijs MYSENLAN-PXL CAFIES-QUALITY RENEWAL 01:15
55. DIEPEN Gert-Jan WC FRISLAND / WEST FRISIA 01:15
56. VERMEULEN Jordy VOLKERWESSELS / DE KEMPEN 01:15
57. VISSER Guillaume WC FRISLAND / WEST FRISIA 01:15
58. DORENBOS Yanne JAN VAN ARCKEL / WESTLAND / SWABO 01:15
59. DE SCHAMPHELEIRE Jonas VDM-TRAWOBO CYCLING TEAM 01:15
60. VAN DE VELDE Seine RB ZELFBOUW UCT 01:15
61. SNIP Paul WC FRISLAND / WEST FRISIA 01:15
62. VIDTS Obie EHS ELEVATE P / B HOME SOLUTION-SOENENS 01:15
63. VOOGEL Jaap JOHN DEERE CT / NWVG 01:25
64. SLOCK Liam LOTTO WELDING DEVELOPMENT TEAM 01:25
65. DECAESTECKER Korneel RB ZELFBOUW UCT 01:25
66. ORINS Robin EHS ELEVATE P / B HOME SOLUTION-SOENENS 01:25
67. DE VRIES Bas Luca WC FRISLAND / WEST FRISIA 01:25
68. VAN DYCK Jarne MCT MINERVA CYCLING TEAM 01:25
69. HAEX Joris ACROG-TORMANS 01:25
70. DEBRUYNE Ramses LOTTO SOUDAL DEVELOPMENT TEAM 01:31
71. DE MEESTER Luca EFC-L & R-AGS 01:55
72. ROELEN Jaap MET METEC-SOLARWATT P / B MANTEL 01:59
73. BROEX Victor MET METEC-SOLARWATT P / B MANTEL 01:59
74. VAN GENECHTEN Jelle VDM-TRAWOBO CYCLING TEAM 03:27
75. NUYTTEN Michiel EFC-L & R-AGS 04:57

Give up:
DEL GROSSO Bodi ABLOC CT / NOORD HOLLAND
LOHUIS Lars ABLOC CT / NOORD HOLLAND
VERBURG Luke ABLOC CT / NOORD HOLLAND
VD GRACHT Niels ABLOC CT / NOORD HOLLAND
PRONK MATTHE ABLOC CT / NOORD HOLLAND
VAN BEEK Bruno ABLOC CT / NOORD HOLLAND
VANHEEL Elias ACROG-TORMANS
BRONSWIJK Mike ALLINQ CCT / IJSSELSTREEK
VAN DE WEERDHOF Wouter ALLINQ CCT / IJSSELSTREEK
VEERMAN Jannes ALLINQ CCT / IJSSELSTREEK
FUNKEN Pim ALLINQ CCT / IJSSELSTREEK
BASSA Jens AMSTERDAM RACING ACADEMY
DE GRUIJTER Joren AMSTERDAM RACING ACADEMY
NAT Joost AMSTERDAM RACING ACADEMY
BEIRLAEN Jakov BASSO TEAM FLANDERS
THYS Joren BASSO TEAM FLANDERS
VAN GILS Yannick BASSO TEAM FLANDERS
DE KEYSER Ewout CYCLING VLAANDEREN
VAN DE PUTTE Victor CYCLING VLAANDEREN
VAN ESTERIK Mart DISTRICT MIDDEN / MERIDA
HILBERS Daan DISTRICT MIDDEN / MERIDA
CAMBEIS Merlin DISTRICT MIDDEN / MERIDA
SAAKES Paul DISTRICT MIDDEN / MERIDA
VAN DER WAL Rik DISTRICT MIDDEN / MERIDA
WIJNEN Jens DISTRICT MIDDEN / MERIDA
VERSTEGEN Kenneth EFC-L & R-AGS
WILLEMS Seine EFC-L & R-AGS
DETHY Matthis GDM GEOFCO DOLTCINI MATERIEL-VELO.COM
VASSEUR Clément GDM GEOFCO DOLTCINI MATERIEL-VELO.COM
NORDEMANN-DA SILVA Daniel GDM GEOFCO DOLTCINI MATERIEL-VELO.COM
LUIJTEN Noel JAN VAN ARCKEL / WESTLAND / SWABO
BROUWER Daan JAN VAN ARCKEL / WESTLAND / SWABO
WILSHAUS Serginho JAN VAN ARCKEL / WESTLAND / SWABO
DUIJVESTEIJN Roy JAN VAN ARCKEL / WESTLAND / SWABO
VAN DER DRIFT Twan JAN VAN ARCKEL / WESTLAND / SWABO
DIJKMAN Redmar JOHN DEERE CT / NWVG
BREEUWSMA Jitse JOHN DEERE CT / NWVG
VEEN Karsten JOHN DEERE CT / NWVG
VAN STRATEN Xander JOHN DEERE CT / NWVG
HOLANDER Sjoerd JOHN DEERE CT / NWVG
HAAN Romano LIMBURG BRABANT COMBINATION
HONDERDORS Daan LIMBURG BRABANT COMBINATION
POLLAERT SVEN LIMBURG BRABANT COMBINATION
STRIK DYLAN LIMBURG BRABANT COMBINATION
THOOLEN JUL LIMBURG BRABANT COMBINATION
POLLEFLIET Gianluca LOTTO SOUDAL DEVELOPMENT TEAM
MARSMAN Team MET METEC-SOLARWATT P / B MANTEL
VAN PRAET CYCLING TEAM MCT MINERVA Robbe
CYCLING TEAM PONSAERTS Thibaut MCT MINERVA
EECKHOUT Sander MYSENLAN-PXL CARPETS-QUALITY RENEWAL
SERIOUS Oliver MYSENLAN-PXL CARPETS-QUALITY RENEWAL
PERMENTIER Emano MYSENLAN-PXL CARPETS-QUALITY RENEWAL
VERCAUTEREN Thomas MYSENLAN-PXL PUPPIES-QUALITY RENEWAL
OF POTTER Matthias MYSENLAN-PXL CARPETS-QUALITY RENEWAL
DECOTTIGNIES Jordy RB ZELFBOUW UCT
VAN KAPPEL GEERT WITHOUT KVK / DUTCHFOOD
DORUSSEN Johan SENSA KVK / DUTCHFOOD
STEMAN JIP WITHOUT KVK / DUTCHFOOD
LUBBERS Christiaan WITHOUT KVK / DUTCHFOOD
SQUIRE CYCLING TEAM Ben VDM-TRAWOBO
DECABOOTER launches VDM-TRAWOBO CYCLING TEAM
BAAK Jord VOLKERWESSELS / DE KEMPEN
DELNOIJE Remon VOLKERWESSELS / DE KEMPEN
BAUDOIN Bjorn VOLKERWESSELS / DE KEMPEN
VERMEULEN Information VOLKERWESSELS / DE KEMPEN
VAN SCHIPSTAL Guus VOLKERWESSELS / DE KEMPEN
LEEUW Quint WC FRISLAND / WEST FRISIA
BUITENDIJK Ruben JEGG DJR ACADEMY
PIJNENBURG Sven JEGG DJR ACADEMY
RASENBERG ACADEMY Martijn JEGG DJR
VERBEECK Dag URBANO-VULSTEKE CT
VAN ELSLANDER Simon URBANO-VULSTEKE CT
VAN POPPEL Sébastien URBANO-VULSTEKE CT
VERHEYEN Nils URBANO-VULSTEKE CT

Source: results.belgiancycling.be

Learn more

Portrait of Luca VAN BOVEN

Leave a Comment