Morteau City Award: Ranking – News

Julie Bego (Team Féminin Chambéry) won the Prix de la ville de Morteau (Doubs), this Sunday, the fifth test of the French Women’s National Cup. After 94.2 miles of racing, he overtook his teammate Annabel Fisher. Fernanda Yapura (Team Macadam’s Cowboys & Girls) completes the podium.
Julie Bego succeeds Cédrine Kerbaol on the list of winners of the event.

Classification:
1. ** BEGO Julie FRA TEAM FEMALE CHAMBERY N1 125 the 94.2 km in 2h42’05 ” (average 34.87 km / h)
2. FISHER Annabel GBR WOMEN’S TEAM CAMBRA N1 120 30 ‘
3. YAPURA Fernanda ARG TEAM MACADAM’S COWBOYS N1 117 ‘
4. * MIERMONT Dilyxine FRA TEAM WOMEN AUVERGNE-RHÔNE-ALPES N1 114 +0: 10
5. * BOULAIS Flavie FRA TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE N1 112 +0: 13
6. * FAHY Camille FRA UVCA TROYES N1 110 +0: 31
7. LAUBIG Leonie GER TEAM GROUPE ABADIE – LE BOULOU N1 108 +1: 45
8. JONCHERAY Victory FRA UVCA TROYES N1 106 ‘
9. RATIGNIER Amélie FRA SPRINTER NICE METROPOLE N1 104 +1: 52
10. * VULLIET Lison FRA WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES N1 102 +1: 58
11. ** ACCOUNT Ema FRA EQUIP FEMENÍ AUVERGNE-RHÔNE-ALPES N1 100 +2: 06
12. ** MENAGE Lise FRA BREIZH LADIES N1 98 +2: 11
13. ** TREGOUET Maurene FRA BREIZH LADIES N1 96 ‘
14. * GUIRADO Axelle FRA SPRINTER NICE METROPOLE N1 94 +2: 14
15. * BEAUBRUN Lisa FRA TEAM CENTER VAL DE LOIRE DONES N1 92 ‘
16. MACGREGOR Bronwyn NZL LVIV WOMEN’S CYCLING TEAM-90 ‘
17. BONNAFOUS Lea FRA OCCITANE CF FEMENÍ-EURINVEST N2 88 ‘
18. ** RIGAUX Alizee FRA BREIZH LADIES N1 86 ‘
19. VAN DER LINDEN Inès FRA TEAM GRUP ABADIE – LE BOULOU N1 84 ‘
20. THOMAS Ségolène FRA EC THAONNAISE GRUPPETTO-82 ‘
21. ORTIZ BONILLA Emma ESP TEAM GROUPE ABADIE – LE BOULOU N1 80 +2: 20
22. * CAMENEN Marie FRA BREIZH LADIES N1 79 +2: 23
23. * BEUNARD Malorie FRA SPRINTER NICE METROPOLE N1 78 +3: 09
24. BIARD Marie Louise FRA TEAM FEMALE CHAMBERY N1 77 ‘
25. AUBRY Julia FRA TEAM FEMALE CHAMBERY N1 76 ‘
26. ALMEIDA Sophie FRA VELO CLUB AMBERTOIS-75 ‘
27. * DEVIGNE Camille FRA PEDALE MADELEINOISE-74 ‘
28. ** RADADI Amber FRA TEAM FEMALE HAUTS-DE-France N2 73 ‘
29. MARTI SELLES Laura ESP TEAM GROUPE ABADIE – LE BOULOU N1 72 ‘
30. EVANS Alicia NZL LVIV WOMEN’S CYCLING TEAM-71 ‘
31. * ARNOULD Flavie FRA WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPS N1 70 ‘
32. * DAUMAS Noemie FRA TEAM GROUP ABADIE – LE BOULOU N1 69 ‘
33. * MARREL Jessie FRA TEAM FEMALE CHAMBERY N1 68 ‘
34. LANGARICA Naomi MEX UVCA TROYES N1 67 ‘
35. * SHORT Emeline FRA BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT N1 66 ‘
36. * WEINGARTEN Audrey FRA WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES N1 65 +3: 14
37. FOURMIGUÉ Chloé FRA OCCITANE CF FEMENÍ-EURINVEST N2 64 ‘
38. * SEMON Laura FRA BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT N1 63 +3: 17
39. * HOEBANCKX Daphne FRA UVCA TROYES N1 62 +3: 37
40. SONNERY COTTET Anna FRA TEAM GROUPE ABADIE – LE BOULOU N1 61 +3: 45
41. PREVOTEAU Eloise FRA TEAM MACADAM’S COWBOYS N1 60 +4: 29
42. GUERIN Marine FRA SPRINTER NICE METROPOLE N1 59 +4: 31
43. GIELEN Marie FRA BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT N1 58 ‘
44. GEGU Justine FRA TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE N1 57 ‘
45. ** BREDARD Alice FRA BREIZH LADIES N1 56 ‘
46. ​​GUEGAN WOMEN’S CLUB Laura FRA SPRINTER N2 55 ‘
47. * VACHEY Loreleï FRA LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY N2 54 ‘
48. BIGNET Marion FRA SPRINTER WOMEN’S CLUB N2 53 +4: 36
49. ** DEZANDEZ Marie FRA CD HAUTE-GARONNE-52 ‘
50. MARCHA Lou FRA LYON SPRINT EVOLUTION N2 51 ‘
51. JAMME Emilie FRA LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY N2 50 ‘
52. CANE MARINE FRA ST DENIS CYCLING-49 +4: 41
53. ** VALADE Alexandra FRA LET’S GIVE THEM A BIKE-EVRY N2 48 ‘
54. VAUTHIER Helene FRA CSM PUTEAUX CYCLING N2 47 ‘
55. VINCENT Coline FRA MARMANDE DEVELOPMENT WOMAN N2 46 +4: 47
56. STEN Ida FIN LVIV FEMALE CYCLING TEAM-45 +4: 53
57. * BERLAND Lou FRA OCCITANE CF FEMALE-EURINVEST N2 44 +8: 42
58. HOCHART Claire FRA TEAM FEMALE CHAMBERY N1 43 +8: 50
59. * MERCHANT Constance FRA SPRINTEUR WOMEN’S CLUB N2 42 +8: 56
60. * BADOR Flavie FRA TEAM MACADAM’S COWBOYS N1 41 +8: 58
61. PAUCHET Aurore FRA TEAM MACADAM’S COWBOYS N1 40 +9: 01
62. * PROT Servann FRA LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY N2 39 +9: 06
63. POMPANON Margot FRA SAINT MICHEL AUBER 93-38 +9: 24
64. * MAHE Océane FRA WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES N1 37 ‘
65. ORSONI Julie FRA OCCITANE CF FEMENÍ-EURINVEST N2 36 +9: 31
66. ** REYNIER Romane FRA CYCLING CLUB MOREAU MONTBENOIT N1 35 +10: 38
67. MARGUET Aline FRA CD ISÈRE-34 ‘
68. * GAGGI Emma FRA LYON SPRINT EVOLUTION N2 33 +10: 41
69. BLAISON Pierrine FRA NEW HOUSES CYCLING-32 +10: 47
70. ** BINA Louane FRA LANESTER DONES SUD BRETANYA N2 31 +10: 52
71. DELGADO Mariela Analia ARG TEAM MACADAM’S COWBOYS N1 30 +12: 01
72. RAMONET Catheline FRA CSM PUTEAUX CYCLISME N2 29 +12: 08
73. * MOAL Glwadys FRA LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY N2 28 +12: 12
74. PERU Ingrid FRA VELO CLUB ISLOIS-TEAM STAMINA N2 27 +12: 13
75. SCHOLARSHIP Camille FRA EC THAONNAISE GRUPPETTO-26 +13: 07
76. PLET Manon FRA BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT N1 25 ‘
77. MICHAUD Lisa SUI TEAM FEMALE CHAMBERY N1 24 ‘
78. SCHULLER Celine FRA CD ISÈRE-23 +13: 11
79. VALLOIS Laura FRA WOMEN’S TEAM HAUTS-DE-France N2 22 +15: 03
80. MOURAUX Caroline FRA TEAM MACADAM’S COWBOYS N1 21 +15: 08
81. * BARONA Fanny FRA LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY N2 20 +15: 13
82. CHARVIN Christelle EQUIP FEMENÍ FRA AUVERGNE-RHÔNE-ALPES N1 19 +15: 48
83. ** HOUSEKEEPER Loane FRA TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE N1 18 +15: 50
84. ** BUVAT Manon FRA UVCA TROYES N1 17 +15: 56
85. GARBELLOTTO Maurane FRA TEAM MACADAM’S COWBOYS N1
86. DUPLOUY Louhanna FRA SPRINTER NICE METROPOLE N1
87. HUMANN Barbara AUT TEAM CAMBRA FEMENINA N1
88. * CHEVRIEUX Justine FRA TEAM CENTER VAL DE LOIRE FEMENÍ N1
89. ** LAUNAY Clémence FRA TEAM CENTER VAL DE LOIRE DONNA N1
90. * RIGOREAU Maëva FRA TEAM CENTER VAL DE LOIRE FEMALE N1
91. * LEPAINTRE Solène FRA EQUIP FEMENÍ AUVERGNE-RHÔNE-ALPES N1
92. * BIALADE Manon FRA OCCITANE CF FEMENINA-EURINVEST N2
93. * HENRY Emma FRA LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY N2
94. ** ROUAT Melissa FRA LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY N2
95. ** LAMARCHE Clara FRA HAUTS-DE-France WOMEN’S TEAM N2
96. ** MEERPOEL Marie FRA HAUTS-DE-France WOMEN’S TEAM N2
97. ** PLOMION JADE FRA WOMEN’S TEAM HAUTS-DE-France N2
98. BOURG Camille FRA LYON SPRINT EVOLUTION N2
99. ** DURAFFOURG Alexane FRA LYON SPRINT EVOLUTION N2
100. ** GUGLIELMINI Léa FRA LYON SPRINT EVOLUTION N2
101. * BRUGET Anouk FRA LYON SPRINT EVOLUTION N2
102. ** BOURNEIX Louna FRA GIVE THEM A BIKE-EVRY N2
103. ** LEDOUX Mathilde FRA GIVE THEM TO THE BICYCLE-EVRY N2
104. POLYCARPE Noëline FRA GIVE THEM TO THE BICYCLE-EVRY N2
105. TESSIER Clémentine FRA GIVE THEM A BIKE-EVRY N2
106. ** VERSCHELDE Leane FRA GIVING THEM TO THE BICYCLE-EVRY N2
107. ** CACAULT Evaelle FRA MARMANDE DESENVOLUPAMENT DONNA N2
108. * COLLN Eline FRA MARMANDE WOMEN’S DEVELOPMENT N2
109. LABEYRIE Melanie FRA CSM PUTEAUX CYCLING N2
110. * CHAMBOREDON Claudie FRA VELO CLUB ISLOIS-TEAM STAMINA N2
111. ** LAFOURCADE Ocean FRA LADIES CYCLING TRAINING N2
112. LAUZIER Margot FRA WOMEN’S CYCLING TRAINING N2
113. * ROY MANON FRA TEAM BERTIN-SPORT INVEST N2
114. TURPIN Laëtitia FRA TEAM BERTIN-SPORT INVEST N2
115. BORREMANS Sarah BEL LVIV FEMALE CYCLING TEAM
116. ** GAUTHIER Lea CAN QUEBECOR STRNGAY
117. ** BELLE SAYS LA GRANADA CAN QUEBECOR STRNGAY
118. ** LEMIRE Charlie CAN QUEBECOR STRNGAY
119. ** BRAZEAU Maude CAN QUEBECOR STRNGAY
120. * GAUTHEY Océane FRA BORGONY FRANCE COUNT
121. VERHAGEN Rochelle NED CD ISERE

No runners:
NOUGIER Eva CYCLING CONTEST FRA ANNECY
* SAVINA Coralie FRA GIRONDINS DE BORDEAUX

Give up:
WAYMARK Holly Emma GBR SPRINTER NICE METROPOLIS N1
** RYO Titia FRA BREIZH LADIES N1
** BONNIN Noemie FRA TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE N1
BOSSA Iris FRA TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE N1
** REQUENA Camille FRA BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT N1
** PERNOLLET Aurore FRA TEAM CENTER VAL DE LOIRE FEMALE N1
CASSIER Claire FRA SPRINTER CLUB FEMALE N2
* BARONA Julie FRA LYON SPRINT EVOLUTION N2
* ZANIN Emma FRA LYON SPRINT EVOLUTION N2
** LAMOTTE Zoe FRA GIVE THEM A BIKE-EVRY N2
* BROS Elsa FRA MARMANDE WOMEN’S DEVELOPMENT N2
** MILOUA Lisa FRA MARMANDE DEVELOPMENT WOMAN N2
HENAULT Océane FRA CSM PUTEAUX CYCLING N2
JAMET Sandie FRA CSM PUTEAUX CYCLING N2
** LITTLE PRIEST Chloe FRA VELO CLUB ISLOIS-TEAM STAMINA N2
* GERMAN Clémence FRA VELO CLUB ISLOIS-TEAM STAMINA N2
** MARTINEZ Margaux FRA CYCLING WOMEN TRAINING N2
** BODROGI Sophie FRA BORGONYA FRANC COMTE
* PIASER Melanie FRA CD ISÈRE
** GENTY MAUD FRA EC THAONNAISE GROUP
** ALEHAUX Marion FRA EC BOURG EN BRESSE
** LEROUX Léonie FRA OLYMPIC CYCLIST OF PARIS
* DEMANGE Océane FRA VELOCE CLUB SPINALIEN

Thanks to Rémi Botlan – www.chronoconsult.fr

Leave a Comment