La Cantonale Juniors – Stage 1: Classifications – News

Edwin Mercier (Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95) won, this Sunday morning, in Buire (Aisne), the individual time trial of La Cantonale (Fédérale Juniors). He defeated Tanguy Floch Prigent and Mathis Guerinel (Mixed VC Etampes / OC Val d’Oise / CM Aubervilliers 93).
Edwin Mercier also becomes the first leader of this 22nd edition.

Classification against the clock:
1. MERCIER Edwin ARGENTEUIL SE FRA Jun D1 the 10.3 km in 13’34”44 (average 45.553 km / h)
2. LEFLOCH PRIGENT Tanguy MIXTA 1 FRA Jun 13 35.71 0 01
3. GUERINEL Mathis MIXTA 1 FRA Jun J1 13 49.63 0 15
4. PANCE Octava CLAMART CSM FRA Jun 13 51.52 0 17
5. TILLY Félix ARGENTEUIL SE FRA Jun J1 13 51.93 0 17
6. BERG Gabriel ARGENTEUIL SE FRA Jun J1 13 52.06 0 18
7. NOMINATED Yoann ARGENTEUIL SE FRA Jun 13 56.47 0 22
8. HOST Antoine MIXTA 3 FRA Jun j1 13 57.16 0 23
9. DEPIL Louis AVESNOIS T FRA Jun 14 2.35 0 28
10. LEROY Clément AVESNOIS T FRA Jun 14 8.75 0 34
11. DUPONT Alixan MONTIGNY BRET FRA Jun 14 9.80 0 35
12. GALVAING Ethan SEINE MARNE FRA June 14 10.57 0 36
13. LOUVRIER Stanislas MONTIGNY BRET FRA Jun 14 11.00 0 37
14. LOUIS Maxime NOGENT OISE C FRA Jun J1 14 11.42 0 37
15. MORIN Yoan METRO US FRA June 14 11.88 0 37
16. TONDO Lucas METRO US FRA Jun J1 14 13.28 0 39
17. COSÍ Pierre AUBE UV FRA Jun 14 13.97 0 39
18. STIRMANN Leo HT RHIN FRA Jun 14 16.92 0 42
19. BANSARD Axel MIXTA 1 FRA Jun 14 17.65 0 43
20. DEREBERGUE Victor NOGENT OISE C FRA Jun J1 14 17.71 0 43
21. DAOUZE Simon AUBE UV FRA Jun 14 20.49 0 46
22. DELATTRE Hugo MIXTA 3 FRA Jun 14 21.98 0 47
23. POUCET Tristan AVESNOIS T FRA Jun 14 22.85 0 48
24. CHAPOLARD AYRAL Julien ARGENTEUIL SE FRA Jun J1 14 24.15 0 50
25. LICHET William MIXTA 2 FRA Jun 14 24.80 0 50
26. PICHON Mathis AVESNOIS T FRA Jun 14 29.19 0 55
27. MARCHAND Elouan GRANDE SYNTHE FRA Jun 14 29.66 0 55
28. MEQUINION Théo MIXTE 3 FRA Jun 14 30.66 0 56
29. GUEFVENEU Swann NOGENT OISE C FRA Jun J1 14 33.47 0 59
30. TUNCQ Alexis PARIS AC 95 FRA Jun J1 14 35.25 1 01
31. GRARD Hugo AVESNOIS T FRA Jun 14 36.54 1 02
32. FLAMENT Arthur AVESNOIS T FRA Jun 14 38.42 1 04
33. GUILLAUME Sacha METRO US FRA June 14 39.02 1 05
34. DE SOUSA Anthony MIXTA 2 FRA Jun 14 39.09 1 05
35. BEURVILLE Mathis AUBE UV FRA Jun 14 41.50 1 07
36. DEBONNET Julien VS OSTREVENT FRA Jun 14 42.84 1 08
37. WELCOME Maxime INDIVIDUAL FRA Jun J1 14 42.88 1 08
38. ANASTASOIE OGER Dimitri DOUAI GAZÉLEC FRA Jun J1 14 43.41 1 09
39. NENNEN Thomas SER BIKE 14 June 43.90 1 09
40. LAURENS Marceau MIXTA 2 FRA Jun J1 14 45.42 1 11
41. BREIT Oscar HESDIN MARCON FRA Jun J1 14 45.69 1 11
42. MALAURENT Alexandre PARIS AC 95 FRA Jun 14 46.01 1 12
43. MULLOIS Quentin MIXTA 2 FRA Jun 14 46,19 1 1
44. MAREC Flavien SEINE MARNE FRA Jun 14 49.19 1 15
45. REGOST Thibaut HESDIN MARCON FRA Jun 14 49.47 1 15
46. ​​MELOTE Mattéo SER BIKE 14 June 49.63 1 15
47. LEROUX Victor MONTIGNY BRET FRA Jun 14 49.68 1 15
48. WUERTZ Mathis AUBE UV FRA Jun 14 50.99 1 16
49. SOTI Romain CLAMART CSM FRA Jun J1 14 54.43 1 20
50. SANT QUENTIN Hugo DOUAI GAZÉLEC FRA Jun 14 54.91 1 20
51. CRIGNON Noah HESDIN MARCON FRA Jun J1 14 55.67 1 21
52. SERRAVALLE Paolo CLAMART CSM FRA Jun J1 14 57.32 1 23
53. PLESSIER Matteo RIVERY SC FRA Jun J1 14 57.46 1 23
54. REGNIER Maxime MIXTE 3 FRA Jd1 14 58.32 1 24
55. POUILLARD Raphaël GRANDE SYNTHE FRA Jun J1 14 58.67 1 24
56. LALLEMENT Antonin PARIS AC 95 FRA Jun 15 0.36 1 26
57. OBEIN Clément GRANDE SYNTHE FRA Jun 15 0.46 1 26
58. ROLLANDT Mady GRANDE SYNTHE FRA Jd2 15 0.91 1 26
59. DERVELLOIS Robin AVESNOIS T FRA Jun J1 15 2.13 1 28
60. ENGELS Jules GRANDE SYNTHE FRA Jun 15 3.71 1 29
61. ONESIME Louis ARGENTEUIL SE FRA Jun 15 4.42 1 30
62. HUBERT Mathis DOUAI GAZÉLEC FRA 15 June 5.00 1 31
63. VEHREE Gauthier MIXTA 3 Jun d1 15 7.36 1 33
64. REM Thomas PARIS AC 95 FRA Jun 15 7.54 1 33
65. CLEF Antoine HT RHIN FRA Jd1 15 7.85 1 33
66. PANOR Enzo CLAMART CSM FRA Jun 15 8.01 1 34
67. CREVITS Florentin RIVERY SC FRA Jun J1 15 8.18 1 34
68. FARINA Florian HESDIN MARCON FRA Jun 15 10.80 1 36
69. GAST Mathias HT RHIN FRA Jun 15 10.81 1 36
70. OTHERWISE Leo HESDIN MARCON FRA Jun 15 12.37 1 38
71. ROUSSEAU Benjamin METRO US FRA Jun J1 15 14.40 1 40
72. BRAY Antoine RIVERY SC FRA Jun 15 14.51 1 40
73. DUCLAUD DOUET Axel NOGENT OISE C FRA Jun 15 16.46 1 42
74. DUFOUR Rémi HESDIN MARCON FRA Jun 15 16.80 1 42
75. BEGLIOMINI Flavio DOUAI GAZÉLEC FRA Jun J1 15 16.85 1 42
76. PEOPLE Théo RIVERY SC FRA Jun 15 19.80 1 45
77. DUCROT Emilien PARIS AC 95 FRA Jun 15 20.20 1 46
78. HERTELER Tom RIVERY SC FRA Jun J1 15 21.42 1 47
79. MARIEN Timéo HESDIN MARCON FRA Jun J1 15 22.83 1 48
80. CLERGERIE Gabin MIXTE 1 FRA Jun D1 15 23.68 1 49
81. LEBRUN Baptiste VS OSTREVENT FRA Jun 15 26.38 1 52
82. ALDEBERT Matthias DOUAI GAZÉLEC FRA Jun 15 30.19 1 56
83. AYACHE Thibault SEINE MARNE FRA Jun J1 15 31.73 1 57
84. DOYEN Mathis VS OSTREVENT FRA Jun J1 15 33.43 1 59
85. DEMANDRILLE Tomas TOURCOING EC FRA Jun J1 15 34.24 2 00
86. LAMOUCHE Constantin MONTIGNY BRET FRA Jun 15 34.98 2 00
87. VANTIEGHEM Maxence TOURCOING EC FRA Jun 15 36.19 2 02
88. DROLON Mathis SEINE MARNE FRA June 15 40.13 2 06
89. HARTMANN Nils HT RHINE FRA Jun 15 42.43 2 08
90. CORVE Clément MIXTE 1 FRA Jun 15 42.67 2 08
91. MANIKOWSKI Mathis MIXTE 3 FRA Jd1 J1 15 47.58 2 13
92. CHUTSCH Benjamin DOUAI GAZÉLEC FRA Jun J1 15 50.69 2 16
93. THIESSON Alexis SEINE MARNE FRA Jun 15 50.79 2 16
94. DOUCHET Thibault DOUAI GAZÉLEC FRA Jun J1 15 51.10 2 17
95. CRUPPE Kylian AVESNOIS T FRA Jun 15 53.79 2 19
96. LANDAS Marty VS OSTREVENT FRA Jun J1 15 56.99 2 22
97. VAN MUYLEN Maxime GRANDE SYNTHE FRA Jun 15 57.16 2 23
98. KANJI NANJI Joachim INDIVIDUAL FRA Jun J1 15 58.04 2 24
99. DAY Clovis INDIVIDUAL FRA Jun D1 15 59.98 2 25
100. FAHY Mattéo SEINE MARNE FRA Jun 16 5.65 2 31
101. CAPELLE Antoine TOURCOING EC FRA Jun J1 16 5.75 2 31
102. LEGAY Antoine SER BIKE Jun D1 16 5.96 2 31
103. CATRY Lenny SER BIKE Jun J1 16 6.82 2 32
104. POLIN Lucas MIXTA 3 FRA Jun J1 16 8.71 2 34
105. PICCINELLI Lucas HT RHIN FRA Jun 16 14.51 2 40
106. BOULAHOITE Rayan ARGENTEUIL SE FRA Jun 16 19.07 2 45
107. SCABAAB William SER BIKE Jun J1 16 25.11 2 51
108. VAN WAETERMELEN Yanis SER BIKE Jun J1 16 32.13 2 58
109. REYMANN William HT RHIN FRA Jun J1 16 43.06 3 09
110. COVIN Kylian TOURCOING EC FRA Jun 17 11.17 3 37

In the initiator:
LINVAL Florian ARGENTEUIL SE FRA Jun

Team classification:
1. ARGENTEUIL VAL DE SEINE in 41’17 ”
2. MIXED 1 OCVO 95-AUBER-ETAMPES 0 24
3. AVESNOIS TEAM 1 15
4. MIXED 3 ARRAS ROUBAIX 1 31
5. CYCLO CLUB NOGENT SUR OISE 1 44
6. US METRO TRANSPORT 1 46
7. VC MONTIGNY BRETONNEU 1 52
8. THESE UV CHAMPAGNE 1 57
9. CICLIME CSM CLAMART 92 2 25
10. MIXTA 2 CHATOU CRETEIL 2 31
11. CLUB ATLETIC DE PARIS 95 3 04
12. OGS U19 CYCLING TEAM 3 10
13. OHM CYCLING 3 12
14. CD 77 SEINE AND MARNE 3 13
15. CD 68 HAUT RHIN 3 16
16. GAZ ELEC CLUB DE DOUAI 3 25
17. RIU SC 4 02
18. TEAM BIKE SER 4 20
19. TEAM BIKE SPRINT D’OSTREVENT 4 24
20. INDIVIDUAL 5 22
21. EC TOURCOING 5 58

Thanks to Régis Figoureux.

Leave a Comment