French cycling championships. The list of entrants to the Cholet men’s road race

A year after his victory in Épinal, Rémi Cavagna (Quick-Step Alpha Vinyl) is once again putting his title at stake, which will be 140 at the start of the French road cycling championship, this Sunday in Cholet.

This year, the sprinters should be at the party, on a route with no real difficulty. Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Bryan Coquard (Cofidis), Hugo Hofstetter (Arkéa Samsic), Jason Tesson (Saint Michel-Auber 93) or even Marc Sarreau (AG2R Citroën) are among the favorites to afford the white jersey French champion blue. red. Here is the list of entries for the French Championship road race.

The list of registrants

1. Rémi Cavagna (QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM)

2. Julian Alaphilippe (QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM)

3. Florian Senechal (QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM)

4. Clement Berthet (AG2R CITROEN TEAM)

5. Geoffrey Bouchard (AG2R CITROEN TEAM)

6. Lilian Calmejane (AG2R CITROEN TEAM)

7. Clement Champoussin (AG2R CITROEN TEAM)

8. Mikael Cherel (AG2R CITROEN TEAM)

9. Benoit Cosnefroy (AG2R CITROEN TEAM)

10. Dorian Godon (AG2R CITROEN TEAM)

11. Anthony Jullien (AG2R CITROEN TEAM)

12. Paul Lapeira (AG2R CITROEN TEAM)

13. Aurélien Paret Pintor (AG2R CITROEN TEAM)

14. Valentin Paret Pintor (AG2R CITROEN TEAM)

15. Nans Peters (AG2R CITROEN TEAM)

16. Nicolas Prodhomme (AG2R CITROEN TEAM)

17. Antoine Raugel (AG2R CITROEN TEAM)

18. Marc Sarreau (AG2R CITROEN TEAM)

19. Damien Touze (AG2R CITROEN TEAM)

20. Clement Venturini (AG2R CITROEN TEAM)

21. Pierre Rolland (B&B HOTELS – KTM)

22. Pierre Barbier (B & B HOTELS – KTM)

23. Cyril Barthe (B&B HOTELS – KTM)

24. Alan Boileau (B&B HOTELS – KTM)

25. Franck Bonnamour (B & B HOTELS – KTM)

26. Maxime Chevalier (B&B HOTELS – KTM)

27. Thibault Ferasse (B & B HOTELS – KTM)

28. Cyril Gautier (B&B HOTELS – KTM)

29. Alexis Gougeard (B&B HOTELS – KTM)

30. Jonathan Hivert (B & B HOTELS – KTM)

31. Quentin Jauregui (B&B HOTELS – KTM)

32. Victor Koretzky (B&B HOTELS – KTM)

33. Adrien Lagree (B&B HOTELS – KTM)

34. Axel Laurance (B&B HOTELS – KTM)

35. Jérémy Lecroq (B & B HOTELS – KTM)

36. Cyril Lemoine (B & B HOTELS – KTM)

37. Julien Morice (B&B HOTELS – KTM)

38. Arnaud Demare (GROUPAMA – FDJ)

39. Bruno Armirail (GROUPAMA – FDJ)

40. Clement Davy (GROUPAMA – FDJ)

41. David Gaudu (GROUPAMA – FDJ)

42. Matthieu Ladagnous (GROUPAMA – FDJ)

43. Olivier Le Gac (GROUPAMA – FDJ)

44. Valentin Madouas (GROUPAMA – FDJ)

45. Rudy Molard (GROUPAMA – FDJ)

46. ​​Quentin Pacher (GROUPAMA – FDJ)

47. Anthony Roux (GROUPAMA – FDJ)

48. Romain Grégoire (GROUPAMA – FDJ)

49. Eddy Le Huitouze (GROUPAMA – FDJ)

50. Lenny Martinez (GROUPAMA – FDJ)

51. Enzo Paleni (GROUPAMA – FDJ)

52. Paul Penhoet (GROUPAMA – FDJ)

53. Warren Barguil (TEAM ARCH – SAMSIC)

54. Maxime Bouet (TEAM ARKEA – SAMSIC)

55. Anthony Delaplace (TEAM ARKEA – SAMSIC)

56. Nicolas Edet (TEAM ARKEA – SAMSIC)

57. Donavan Grondin (TEAM ARKEA – SAMSIC)

58. Thibault Guernalec (TEAM ARKEA – SAMSIC)

59. Simon Guglielmi (TEAM ARKEA – SAMSIC)

60. Romain Hardy (TEAM ARKEA – SAMSIC)

61. Hugo Hofstetter (TEAM ARKEA – SAMSIC)

62. Kevin Ledanois (TEAM ARKEA – SAMSIC)

63. Matis Louvel (TEAM ARKEA – SAMSIC)

64. Laurent Pichon (TEAM ARKEA – SAMSIC)

65. Alan Riou (TEAM ARKEA – SAMSIC)

66. Clement Russo (TEAM ARKEA – SAMSIC)

67. Kevin Vauquelin (TEAM ARKEA – SAMSIC)

68. Mathieu Burgaudeau (TOTALENERGIES)

69. Jeremy Cabot (TOTAL ENERGIES)

70. Fabien Doubey (TOTALENERGIES)

71. Sandy Dujardin (TOTAL ENERGIES)

72. Valentin Ferron (TOTALENERGIES)

73. Fabien Grellier (TOTAL ENERGIES)

74. Alan Jousseaume (TOTALENERGIES)

75. Pierre Latour (TOTAL ENERGIES)

76. Lorrenzo Manzin (TOTALENERGIES)

77. Paul Ourselin (TOTAL ENERGIES)

78. Julien Simon (TOTALENERGIES)

79. Geoffrey Soup (TOTALENERGIES)

80. Anthony Turgis (TOTALENERGIES)

81. Alexis Vuillermoz (TOTAL ENERGIES)

82. Guillaume Martin (COFIDIS)

83. François Bidard (COFIDIS)

84. Thomas Champion (COFIDIS)

85. Bryan Coquard (COFIDIS)

86. Alexandre Delettre (COFIDIS)

87. Eddy Fine (COFIDIS)

88. Victor Lafay (COFIDIS)

89. Anthony Pérez (COFIDIS)

90. Pierre-Luc Perichon (COFIDIS)

91. Remy Rochas (COFIDIS)

92. Benjamin Thomas (COFIDIS)

93. Hugo Toumire (COFIDIS)

94. Axel Zingle (COFIDIS)

95. Jordan Jegat (TEAM AND NANTES ATLANTIC)

96. Louis Barre (NANTES ATLANTIC TEAM)

97. Leo Danes (NANTES ATLANTIC TEAM)

98. Mael Guegan (NANTES ATLANTIC TEAM)

99. Yael Joalland (NANTES ATLANTIC TEAM)

100. Mathias Le Turnier (NANTES ATLANTIC TEAM)

101. Axel Mariault (NANTES ATLANTIC TEAM)

102. Emmanuel Morin (NANTES ATLANTIC TEAM)

103. Florian Richard Andrade (NANTES ATLANTIC TEAM)

104. Louis Richard (NANTES ATLANTIC TEAM)

105. Maxime Urruty (NICE METROPOLE COTE D’BLUE)

106. Julien Amadori (NICE METRO COTE D’AZUR)

107. Kevin Besson (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

108. Edouard Bonnefoix (METROPOLE DE BONA COSTA BLAU)

109. Jonathan Couanon (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

110. Tristan Delacroix (NICE METROPOLE COTE D’BLUE)

111. Jean Goubert (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

112. Paul Hennequin (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

113. Andrea Mifsud (NICE METRO COTE D’AZUR)

114. Jason Tesson (SAINT MICHEL – APRIL 93)

115. Romain Cardis (SANT MICHEL – APRIL 93)

116. Nicolas Debeaumarche (SANT MICHEL – APRIL 93)

117. Joris Delbove (SAINT MICHEL – APRIL 93)

118. Tony Hurel (SANT MICHEL – APRIL 93)

119. Anthony Maldonado (SANT MICHEL – APRIL 93)

120. Flavien Maurelet (SANT MICHEL – APRIL 93)

121. Yoann Paillot (SAINT MICHEL – APRIL 93)

122. Stéphane Rossetto (SANT MICHEL – APRIL 93)

123. Thomas Boudat (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

124. Clément Carisey (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

125. Thomas Denis (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

126. Maxime Jarnet (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

127. Samuel Leroux (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

128. Jeremy Leveau (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

129. Tom Mainguenaud (GO SPORT – ROUBAIX LILLE METROPOLIS)

130. Valentin Tabellion (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

131. Théo Delacroix (MARKET – WANTY – GOBERT MATERIALS)

132. Hugo Page (INTERMARKET – WANTY – GOBERT MATERIALS)

133. Adrien Petit (MARKET – WANTY – GOBERT MATERIALS)

134. Mehdi Benhamouda (TEAM NOVO NORDISK)

135. Lucas Dauge (TEAM NOVO NORDISK)

136. Leo Bouvier (BIKE AID)

137. Julian Lino (BIKE AID)

138. Rudy Barbier (ISRAEL – FIRST TECHNOLOGY)

139. Pierre De Tarde (SWIFT CARBON PRO CYCLING BRAZIL)

140. Pavel Sivakov (INEOS GRANADIERS)

French cycling championships. The list of entrants to the Cholet men’s road race

Leave a Comment