France – Road – Alaphilippe, Démare … all about the Men’s Elite race

Who will succeed Weather in Remi Cavagna (Quick-Step Alpha Vinyl)? Maybe himself … The Auvergne, who took 2nd place on the clock on Thursday, will try to defend his title this Sunday. But the course of the online race of the French championships still suitable for a sprint event. Sin a route without real difficulty and made for fast men (240 kilometers), the sprinters should be at the party this year. And, of course, we think Arnaud Demare (Groupama-FDJ). Already crowned three times (2014, 2017, 2020), the 30-year-old Picard could go a little deeper into the history of tricolor cycling if he succeeds.

Footage – Arnaud Démare could match the title record!

Julian Alaphilippe’s great return to competition!

The sprinter of Groupama-FDJ could match the title record, held by John Stablinsky (since 1964), if this Sunday he was crowned for the fourth time. But even if it’s the favorite, Arnaud Demare you will have to distrust other competitors like Bryan Coquard (Cofidis), Hugo Hofstetter (Arkéa Samsic), Jason Shard (Saint-Michel-Auber 93), Hugo Pág (Intermarché-Wanty-Gobert Materials) o Florian Senechal (Quick-Step Alpha Vinyl Team). These drivers are clearly among the contenders for victory. This online race also marks the return to competition of Julian Alaphilippe (Quick-Step Alpha Vinyl Team) who has not participated in any race since the end of April and his fall on Liege-Bastogne-Liege.

The course of the championships of France 2022

Sunday, June 26th : Cholet – Cholet (240 kilometers), scheduled departure at 10.50 and estimated arrival at 16.50.

The list of registrants

1. Rémi Cavagna (QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM)

2. Julian Alaphilippe (QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM)

3. Florian Senechal (QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM)

4. Clement Berthet (AG2R CITROEN TEAM)

5. Geoffrey Bouchard (AG2R CITROEN TEAM)

6. Lilian Calmejane (AG2R CITROEN TEAM)

7. Clement Champoussin (AG2R CITROEN TEAM)

8. Mikael Cherel (AG2R CITROEN TEAM)

9. Benoit Cosnefroy (AG2R CITROEN TEAM)

10. Dorian Godon (AG2R CITROEN TEAM)

11. Anthony Jullien (AG2R CITROEN TEAM)

12. Paul Lapeira (AG2R CITROEN TEAM)

13. Aurélien Paret Pintor (AG2R CITROEN TEAM)

14. Valentin Paret Pintor (AG2R CITROEN TEAM)

15. Nans Peters (AG2R CITROEN TEAM)

16. Nicolas Prodhomme (AG2R CITROEN TEAM)

17. Antoine Raugel (AG2R CITROEN TEAM)

18. Marc Sarreau (AG2R CITROEN TEAM)

19. Damien Touze (AG2R CITROEN TEAM)

20. Clement Venturini (AG2R CITROEN TEAM)

21. Pierre Rolland (B&B HOTELS – KTM)

22. Pierre Barbier (B & B HOTELS – KTM)

23. Cyril Barthe (B&B HOTELS – KTM)

24. Alan Boileau (B&B HOTELS – KTM)

25. Franck Bonnamour (B & B HOTELS – KTM)

26. Maxime Chevalier (B&B HOTELS – KTM)

27. Thibault Ferasse (B & B HOTELS – KTM)

28. Cyril Gautier (B&B HOTELS – KTM)

29. Alexis Gougeard (B&B HOTELS – KTM)

30. Jonathan Hivert (B & B HOTELS – KTM)

31. Quentin Jauregui (B&B HOTELS – KTM)

32. Victor Koretzky (B&B HOTELS – KTM)

33. Adrien Lagree (B&B HOTELS – KTM)

34. Axel Laurance (B&B HOTELS – KTM)

35. Jérémy Lecroq (B & B HOTELS – KTM)

36. Cyril Lemoine (B & B HOTELS – KTM)

37. Julien Morice (B&B HOTELS – KTM)

38. Arnaud Demare (GROUPAMA – FDJ)

39. Bruno Armirail (GROUPAMA – FDJ)

40. Clement Davy (GROUPAMA – FDJ)

41. David Gaudu (GROUPAMA – FDJ)

42. Matthieu Ladagnous (GROUPAMA – FDJ)

43. Olivier Le Gac (GROUPAMA – FDJ)

44. Valentin Madouas (GROUPAMA – FDJ)

45. Rudy Molard (GROUPAMA – FDJ)

46. ​​Quentin Pacher (GROUPAMA – FDJ)

47. Anthony Roux (GROUPAMA – FDJ)

48. Romain Grégoire (GROUPAMA – FDJ)

49. Eddy Le Huitouze (GROUPAMA – FDJ)

50. Lenny Martinez (GROUPAMA – FDJ)

51. Enzo Paleni (GROUPAMA – FDJ)

52. Paul Penhoet (GROUPAMA – FDJ)

53. Warren Barguil (TEAM ARCH – SAMSIC)

54. Maxime Bouet (TEAM ARKEA – SAMSIC)

55. Anthony Delaplace (TEAM ARKEA – SAMSIC)

56. Nicolas Edet (TEAM ARKEA – SAMSIC)

57. Donavan Grondin (TEAM ARKEA – SAMSIC)

58. Thibault Guernalec (TEAM ARKEA – SAMSIC)

59. Simon Guglielmi (TEAM ARKEA – SAMSIC)

60. Romain Hardy (TEAM ARKEA – SAMSIC)

61. Hugo Hofstetter (TEAM ARKEA – SAMSIC)

62. Kevin Ledanois (TEAM ARKEA – SAMSIC)

63. Matis Louvel (TEAM ARKEA – SAMSIC)

64. Laurent Pichon (TEAM ARKEA – SAMSIC)

65. Alan Riou (TEAM ARKEA – SAMSIC)

66. Clement Russo (TEAM ARKEA – SAMSIC)

67. Kevin Vauquelin (TEAM ARKEA – SAMSIC)

68. Mathieu Burgaudeau (TOTAL ENERGIES)

69. Jeremy Cabot (TOTAL ENERGIES)

70. Fabien Doubey (TOTAL ENERGIES)

71. Sandy Dujardin (TOTAL ENERGIES)

72. Valentin Ferron (TOTAL ENERGIES)

73. Fabien Grellier (TOTAL ENERGIES)

74. Alan Jousseaume (TOTAL ENERGIES)

75. Pierre Latour (TOTALENERGIES)

76. Lorrenzo Manzin (TOTALENERGIES)

77. Paul Ourselin (TOTAL ENERGIES)

78. Julien Simon (TOTAL ENERGIES)

79. Geoffrey Soup (TOTALENERGIES)

80. Anthony Turgis (TOTAL ENERGIES)

81. Alexis Vuillermoz (TOTAL ENERGIES)

82. Guillaume Martin (COFIDIS)

83. François Bidard (COFIDIS)

84. Thomas Champion (COFIDIS)

85. Bryan Coquard (COFIDIS)

86. Alexandre Delettre (COFIDIS)

87. Eddy Fine (COFIDIS)

88. Victor Lafay (COFIDIS)

89. Anthony Pérez (COFIDIS)

90. Pierre-Luc Perichon (COFIDIS)

91. Remy Rochas (COFIDIS)

92. Benjamin Thomas (COFIDIS)

93. Hugo Toumire (COFIDIS)

94. Axel Zingle (COFIDIS)

95. Jordan Jegat (TEAM AND NANTES ATLANTIC)

96. Louis Barre (TEAM AND NANTES ATLANTIC)

97. Leo Danes (TEAM AND NANTES ATLANTIC)

98. Mael Guegan (NANTES ATLANTIC TEAM)

99. Yael Joalland (TEAM AND NANTES ATLANTIC)

100. Mathias Le Turnier (TEAM U NANTES ATLANTIC)

101. Axel Mariault (TEAM AND NANTES ATLANTIC)

102. Emmanuel Morin (TEAM IN NANTES ATLANTIC)

103. Florian Richard Andrade (NANTES ATLANTIC TEAM)

104. Louis Richard (TEAM AND NANTES ATLANTIC)

105. Maxime Urruty (NICE METROPOLE COTE D’BLUE)

106. Julien Amadori (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

107. Kevin Besson (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

108. Edouard Bonnefoix (METROPOLE OF BONA COSTA BLAU)

109. Jonathan Couanon (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

110. Tristan Delacroix (NICE METROPOLE COTE D’BLUE)

111. Jean Goubert (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

112. Paul Hennequin (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

113. Andrea Mifsud (NICE METROPOLE COTE D’AZUR)

114. Jason Tesson (SAINT MICHEL – APRIL 93)

115. Romain Cardis (SANT MICHEL – APRIL 93)

116. Nicolas Debeaumarche (SANT MICHEL – APRIL 93)

117. Joris Delbove (SANT MICHEL – APRIL 93)

118. Tony Hurel (SANT MICHEL – APRIL 93)

119. Anthony Maldonado (SANT MICHEL – APRIL 93)

120. Flavien Maurelet (SANT MICHEL – APRIL 93)

121. Yoann Paillot (SANT MICHEL – APRIL 93)

122. Stéphane Rossetto (SANT MICHEL – APRIL 93)

123. Thomas Boudat (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

124. Clément Carisey (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

125. Thomas Denis (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

126. Maxime Jarnet (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

127. Samuel Leroux (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

128. Jeremy Leveau (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

129. Tom Mainguenaud (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

130. Valentin Tabellion (GO SPORT – METROPOLE DE ROUBAIX LILLE)

131. Théo Delacroix (MARKET – WANTY – GOBERT MATERIALS)

132. Hugo Page (INTERMARKET – WANTY – GOBERT MATERIALS)

133. Adrien Petit (INTERMARKET – WANTY – GOBERT MATERIALS)

134. Mehdi Benhamouda (TEAM NOVO NORDISK)

135. Lucas Dauge (TEAM NOVO NORDISK)

136. Leo Bouvier (BIKE AID)

137. Julian Lino (BIKE AID)

138. Rudy Barbier (ISRAEL – FIRST TECHNOLOGY)

139. Pierre De Tarde (SWIFT CARBON PRO CYCLING BRAZIL)

Dissemination

Live and in full Eurosport

Live from 3.15 pm France 3

Awards

The last ten editions

2021: 1. Remi Cavagna 2. Rudy Molard 3. Damien Touze

2020: 1. Arnaud Demare 2. Bryan Coquard 3. Julian Alaphilippe

2019: 1. Warren Barguil 2. Julien Simon 3. Damien Touze

2018: 1. Antoni Roux 2. Anthony Turgis 3. Julian Alaphilippe

2017: 1. Arnaud Demare 2. Nacer Bouhanni 3. Jeremy Leveau

2016: 1. Arthur Vichot 2. Tony Gallopin 3. Alexis Vuillermoz

2015: 1. Steven Tronet 2. Tony Gallopin 3. Sylvain Chavanel

2014: 1. Arnaud Demare 2. Nacer Bouhanni 3. Kevin Reza

2013: 1. Arthur Vichot 2. Sylvain Chavanel 3. Tony Gallopin

2012: 1. Nacer Bouhanni 2. Arnaud Demare 3. Adrien Petit

Most hits

4: John Stablinsky (1960, 1962, 1963, 1964)

3: Octave Lapize (1911, 1912, 1913); Francis Pelissier (1921, 1923, 1924); George Speicher (1935, 1937, 1939); Arnaud Demare (2014, 2017, 2020)

Leave a Comment