Charvieu-Chavagneux Grand Prix: Ranking – News

Clément Carisey (Go Sport-Roubaix Lille Métropole) won the 57th edition of the Charvieu-Chavagneux-Souvenir Daniel Bennett Grand Prix on Thursday, held around Lake Fréminville in Charvieu-Chavagneux (Isère). After 134.4 kilometers, he overtook Jules Brunet-Dunand (VC Villefranche Beaujolais) and Mathias Piron (Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme).
Clément Carisey succeeds Justin Ducret on the list.

Classification:
1. CARISEY Clément GO SPORT-ROUBAIX LILLE METROPOLE SP 134.4 km 2h53’16 ” (average 46,541 km / h)
2. BRUNET DUNAND Jules VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS E-2 04 ”
3. PIRON Mathias BOURG EN BRESSE AIN CYCLING E-1 ”
4. KRAEMER LEO SCOLYMPIQUE DE DIJON E-1 ”
5. QUARTERMAN Charles PHILIPPE WAGNER CYCLING S-1 ”
6. MORICHON Thomas FRIEND CYCLIST BIONTÍ S-1 ”
7. DUCRET Justin CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1 ”
8. CARESMEL Alexis PHILIPPE WAGNER CYCLING S-1 ”
9. GAUTHERAT Pierre SCOLYMPIQUE DE DIJON E-1 ”
10. ROLLEE Thibault CYCLIST FRIENDLY BISONTIN E-1 ”
11. MONGE Cedric AVC AIX EN PROVENCE E-1 ”
12. DUVERGER Pierre baptiste VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS S-1 ”
13. JAVOUHEY Clément VELO CLUB TOURNUS S-2 ”
14. BULLER John CYCLIST FRIENDLY BIONTI S-1 ”
15. MARASCO Lorenzo TEAM MACADAM`S COWBOYS S-1 ”
16. SANLAVILLE Mathias CHAMBER TRAINING TRAINING E-1 ”
17. KNECHT Noah BOURG EN BRESSE AIN CYCLING E-1 ”
18. MATUZEVICIUS Žygimantas PHILIPPE WAGNER CYCLING E-1 ”
19. CHAILLAN Emanuel EC ST ETIENNE-LOIRE E-1 ”
20. MARIN Julien CR4 PATHS / ROANNE E-1 ”
21. BONETTO Damien CR4 CHEMINS / ROANNE E-1 ”
22. GENTHON Lionel UC MONTMEYRAN VALENCE S-2 ”
23. BARAN Simon CC ETUPES THE DOUBLE COUNTRIES OF THE MONTB E-1 ”
24. MILLAT Adrien VC CORBAS E-1 ”
25. BENETEAU Lucas ESCOLIMPIC OF DIJON E-1 ”
26. DE JONCKHEERE Johan UVAUBE S-1 ”
27. FOURNIER Nicolas VC VAULX IN VELUM E-1 ”
28. LOISY Tanguy EC ST ETIENNE-LOIRE E-1 ”
29. COSS Loris VC VAULX IN VELUM E-1 ”
30. JARNET Maxime GO SPORT-ROUBAIX LILLE METROPOLE SP ”
31. BOWER Ewart ISATIS CYCLING TEAM E-2 ”
32. BARRALLON Dimitri PÉLUSSIN TRADE UNION CYCLIST E-2 ”
33. LEROY Olivier BOURG EN BRESSE AIN CYCLING S-1 ”
34. BAUDIS Anthony CHARVIEU CHAVAGNEUX IC E-1 ”
35. HABERT Axel ISATIS CYCLING TEAM S-1 ”
36. MICHEL Simon PHILIPPE WAGNER CYCLING E-1 ”
37. BOURG Quentin ESCOLYMPIC OF DIJON E-1 ”
38. NISSAS Joris BOURG EN BRESSE AIN CYCLING E-1 ”
39. LESAGE Corentin EC ST ETIENNE-LOIRE E-1 ”
40. GARNIER Amaury LA MOTTE SERVOLEX CYCLING E-2 ”
41. STOPA Guillaume TEAM MACADAM`S COWBOYS E-1 ”
42. NAVARRO Corentin ESCOLÍMPIC DE DIJON S-1 ”
43. CARDOSO Louis VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS E-2 ”
44. JUNIC axel VC VAULX IN VELUM E-2 ”
45. DURAND Pierre louis EC ST ETIENNE-LOIRE E-2 ”
46. ​​ARCANGELI Romain AVC AIX EN PROVENCE S-2 ”
47. ENGLISH Alexandre VELO CLUB TOURNUS S-1 ”
48. ALLARD Mateo CHAMBER CYCLING TRAINING E-1 ”
49. TASSARO Tom UC MONACO E-2 ”
50. BRICE Aurélien UVAUBE E-2 ”
51. POULARD Baptiste ESCOLIMPIC OF DIJON E-2 ”
52. KILLY Jonah AVC AIX EN PROVENCE E-2 ”
53. REY Valentin UC MONTMEYRAN VALENCE S-2 ”
54. LEMLER Tony BOURG IN BRESSE AIN CYCLING S-1 ”
55. LEBEAU Mattis SPRINTER NICE METROPOLE S-1 ”
56. MILLO Jeremy STROKE AIX IN PROVENCE E-2 ”
57. CONCRETE Damien PELUSSIN UNION CYCLIST E-1 ”
58. CHEVALLEREAU Florian GMC 38 (EYBENS TRAINING) S-1 ”
59. FUKUDA Yoshiaki VC CORBAS E-2 ”
60. ROSA Christophe OCC ANTIBES S-2 ”
61. WAIS Ahmad badreddin VC CORBAS S-1 11 ”
62. BEZZA Quentin CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1 ”
63. VERNIE Pierre VC VAULX IN VELUM S-1 ”
64. TIM SPRINTER NICE METROPOLE S-2 ” BOOT
65. LEONIEN Alexandre VC VAULX IN VELUM S-1 ”
66. DEVAUX Thomas CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1 ”
67. BONJEAN Maxence VC VAULX IN VELUM S-1 ”
68. DJURIC Djordje PHILIPPE WAGNER CYCLING E-1 14 ”
69. PAUCHARD Eliot VC CORBAS S-1 ”
70. GRAS YAN SCOLYMPIC OF DIJON S-1 ”
71. PICARD Léon BOURG IN BRESSE AIN CYCLING E-2 16 ”
72. AVADANIAN Lucas VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS S-1 ”
73. FEIREISEN Thomas TEAM MACADAM`S COWBOYS E-1 18 ”
74. NICE Lucas VC VAULX IN E-1 ” VELUM
75. PACOURET Amaury CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1 20 ”
76. TRESCARTE Vincent CR4 CAMINS / ROANNE E-2 ”
77. DESROCHES Alexandre VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS S-1 ”
78. JEANNEY Louis JURA CYCLING COUNTRY OF REVERMONT E-2 ”
79. CHRISTIAN Guillaume VELO CLUB TOURNUS S-2 ”
80. RIGOLLOT Mathieu ESCOLÍMPIC DE DIJON S-1 23 ”
81. VIAL Gautier VC CORBAS E-2 30 ”
82. NAVARRO Quentin CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-2 ”
83. BRENANS Emile BOURG EN BRESSE AIN CYCLING S-1 ”
84. SOUTON Julien DIJON ESCOLIMPIC S-1 53 ”
85. GUINET Dylan PHILIPPE WAGNER CYCLING S-1 02’31 ”
86. MALDONADO Anthony STROKE AIX EN PROVENCE SP ”
87. VIALADE Thibault GMC 38 (EYBENS TRAINING) S-1 02’41 ”
88. GERBERT Florian GMC 38 (EYBENS TRAINING) S-2 ”
89. MARTIN Louison CHARVIEU CHAVAGNEUX IC E-2 02’57 ”
90. VAN GUCHT Sten BOURG EN BRESSE AIN CYCLING S-1 ”
91. CHATELUS Axel CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1 02’58 ”
92. TEYSSIER Pierre CHARVIEU CHAVAGNEUX IC E-2 ”
93. BATHIARD Rémy SCOLYMPIQUE DE DIJON E-1 ”
94. ANDERSEN Sander BOURG EN BRESSE AIN CYCLING S-1 ”
95. LASSARA Justin VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS E-2 04’27 ”
96. MALBREIL Romain VC CORBAS S-2 04’49 ”
97. DUFFAUD Marco GMC 38 (EYBENS TRAINING) E-2 07’22 ”
98. OSTIAN Frédéric GMC 38 (EYBENS TRAINING) S-2 06’12 ”
99. PAYANY Matt SPRINTER NICE METROPOLE E-2 04’49 ”
100. CHOUFFE Lenny CYCLING FRIENDLY BISONTIN E-2 2 laps
101. CHAUSSINAND Joris ROOM CYCLING TRAINING E-1 ”
102. CHAMERAT DUMONT Antony VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS S-1 ”
103. SOLER Jules CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-2 ”
104. LAHAYE Hugo VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS E-2 3 volts
105. HARE Matis VC CORBAS E-2 ”

No runners:
AEBI Antoine CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
DESCHATRES Martin TEAM MACADAM`S COWBOYS
RAMBAULT Axel ESCOLIMPIC OF DIJON
BOWN Morgan EC ST ETIENNE -0 LOIRE
KISKOEN Siim EC ST ETIENNE -0 LOIRE
HOLBACH Fabian GMC 38 (EYBENS TRAINING)

Give up:
HUSNI Thomas CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
MAUGUEN Nils CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
PEUGET Clement CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
REINA Nathan CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
SOLER Victor CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
SOLER Arthur CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
TACHOT Thomas CHAMBERY CYCLING TRAINING
CHANUT Lucas BIKE CLUB TOURNUS
CARDO TOURNUS Baptiste VELO CLUB
REYNAUD Jérémy VC RAMBERTOIS
CLASSROOMS Nicolas VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS
JUDAS Pierre-Loup VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS
PANT DE LLAR Enzo VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS

Source: www.auvergnerhonealpescyclisme.com

Leave a Comment