Arctic Race of Norway – Groenewegen, Clarke… all about the 9th edition!

theNorway’s Arctic Race back for a 9th edition! From August 11-14, the Scandinavian event will have a new winner, whatever happens from Ben Hermans He will not be present to defend his title. There are many suitors hoping to join the list of winners. Nick Schultz (Team BikeExchange-Jayco), Andreas Leknessund (DSM-Team), Quinten Hermans (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) or even simon clarke (Israel-Premier Tech) have the profile to star in the general classification, and even stage wins. Winner of a stage in the big loop 2022, Dylan Groenewegen (Team BikeExchange-Jayco) remains the heavy favorite for the group sprints despite competition from Cees Bowl (Team DSM) which did not win a single race in 2022.

Video – Dylan Groenewegen to compete in the Arctic Race in Norway

The starting list

ISRAEL-FIRST TECHNOLOGY

1 HAGEN Carl Fredrik
2 BERWICK Sebastian
3 CLARKE Simon
4 WAVES Hugo
5 KESSLER Cole
6 NEILANDS Krists

INTERMARCHE-WANTY-GOBERT MATERIALS

11 BROTHERS Quinten
12 BYSTROM Sven Erik
13 OF POOTER Dries
14 MIHKELS Madis
15 PETIT Adrià
16 VAN DER HOORN Taco

COFIDIS

21 LAFAY Victor
22 CARVALHO André
23 FINÉ Eddy
24 PEREZ Antonio
25 PERICHON Pierre-Luc
26 SINGLE Axel

HUMAN DRIVEN HEALTH

31 AASVOLD Kristian
32 BASSETT Stephen
33 DOUBLE Paul
34 GIBSON Matthew
35 JENSEN August

TEAMS

41 LEKNESSUND Andreas
42 BOL Cees
43 COMBAUD Roman
44 DONOVAN Marc
45 POOL Max

UNO-X PRO CYCLING TEAM

51 JOHANNESSEN Tobias Halland
52 ANDERSEN Idar
53 AFTERNOON Fredrik
54 JOHANNESSEN Anders Halland
55 SALE Erik
56 URIANSTAD Martin

TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO

61 GROENEWEGEN Dylan
62 COLLEONI Kevin
63 JANSEN Amund Grøndahl
64 KONYSHEV Alexander
65 SCHULTZ Nick
66 SMITH Dion

TOTALENERGY

71 BOASSON-HAGEN Edvald
72 BURGAUDEAU Mathieu
73 OF THE PART Victor74 DOUBEY Fabien
75 GRELLIER Fabien
76 MANZIN Lorenzo

TEAM ASTANA QAZAQSTAN

81 RIABUSHENKO Alexander
82 BRUSSENSKIY Gleb
83 CHZHAN Igor
84 GRUZDEV Dmitri
85 NIBALI Antonio
86 SYRITSA Gleb

TEAM ARKEA-SAMSIC

91 VAUQUELIN Kevin
92 ANACONA Winner
93 BAR Louis
94 CAPIOT Amaury
95 RIVER Alan
96 GLASS Alessandro

ALPECIN-DECEUNINCK

101 SBARAGLI Kristian
102 BALLERSTEDT Mauritius
103 BAX Sjoerd
104 CONCI Nicola
105 OSBORNE Jason
106 THWAITES Scott

B&B HOTELS-KTM

111KORETZKY Victor
112 DOLPHIN Florian
113 FERASSE Thibault
114 LAURENCE Axel
115 LEMOINE Cyril
116 MORICE Julien

BURGOS-BH

121 RÄIM Mihkel
122 FERNANDEZ Miguel Angel
123 FRANCO Alejandro
124 FUENTES Angel
125 MADRAZO Angel
126 WOMAN Gabriel

BINGOAL PAUWELS WB SAUCES

131 BLOUWE Lluís
132 DESMARETS Julien
133 MEENS Johan
134 PAQUOT Tom
135 WIRTGEN Luke
136 WIRTGEN Tom

EUSKALTEL-EUSKADI

141 MATE Luis Angel
142 ANGULO Antonio
143 ARISTI Mikel
144 BALLARINE Iker
145 IRIZAR Julen
146 LIE Iker

SPORT VLAANDEREN-BALOISE

151 VAN ROOY Kenneth
152 FRETIN Milano
153 HUSBAND Arne
154 REYNDER Jens
155 Neighborhood of VANHOOF
156 VAN POUCKE Aaron

TEAM COOPERATION

161 SVESTAD-BARDSENG Embret
162 AAL RUST Hakon
163 BLESS Lluís
164 LUNDER Eirik
165 STOKBRO Andreas
166 RAVNOY Johan

TRINITY RACING

171 GLOAG Thomas
172 CULVERWELL Sam
173 JOHNSTON Liam
174 CARRY Rudy
175 FAST Blake

CHINA GLORY CYCLING TEAM

181 BENNETT Sean
182 DE ROSSI Lucas
183 LYU Xianjing
184 MALUCELLI Matteo
185 NAZAERBIEKE Bieken
186 XU Changquan

the course

Thursday, August 11 – stage 1: Mo i Rana – Mo i Rana, 186.8 km (actual start at 11:20 a.m., arrival around 3:40 p.m.)

Climbs listed

Korgfjellet (summit at km 46.9 / 1st category): 9.1 km at 5.8%
Elsfjord (km 95.3 / 2nd category): 1.7 km at 6.5%
Korgfjellet (km 107.9 / 1st category): 5.6 km at 6%

Friday August 12 – stage 2: Mosjoen – Bronnoysund, 154.3 km (actual start at 12:10 pm, arrival around 15:40 pm)

Climbs listed

Laksforsen (summit at km 21 / 2nd category): 1.2 km at 5%
Tosen (km 84.4 / 2nd category): 1.7 km at 6.3%
Lande (km 94.8 / 2nd category): 1 km at 6.8%

Saturday August 13 – stage 3: Cim Namsos – Skallstuggu (Levanger), 177.7 km (actual start at 1:45 p.m., arrival around 6 p.m.)

Climbs listed

Strugstad (summit at km 85.8 / 2nd category): 1.6 km at 6.2%
Stene (km 126.4 / 2nd category): 2.2 km at 6.7%
Reinslia (km 139.5 / 2nd category): 1.1 km at 8.9%
Skallstuggu (km 177.7 / 1st category): 3.8 km at 6.5%

Sunday August 14 – stage 4: Trondheim – Trondheim, 159.1 km (actual start at 14:20, arrival around 18:00)

Climbs listed

Lovset (summit at km 78.7 / 2nd category): 1.9 km at 7.7%
Staggan (km 101.9 / 2nd category): 1.7 km at 4.7%
Tyholt Tower (km 128.9 / 2nd category): 1.4 km at 7.7%
Tyholt Tower (km 137 / 2nd category): 1.4 km at 7.7%
Tyholt Tower (km 145.2 / 2nd category): 1.4 km at 7.7%
Tyholt Tower (km 153.3 / 2nd category): 1.4 km at 7.7%

Diffusion

The Channel The team : 1 p.m. Thursday to Saturday, 2 p.m. Sunday

Eurosport 1 : Friday 1:25 p.m

Eurosport 2 : 14:15 Saturday and 15:45 Sunday

Eurosport player : 1:20 pm Thursday and Friday, 1:30 pm Saturday, 2:00 pm Sunday

Palmares

The first eight editions

2021: 1. Ben Hermans (BEL) 2. Odd Christian Eiking (NOR) 3. Victor Lafay (FRA)

2020: edition canceled due to the pandemic

2019: 1. Alexey Lutsenko (KAZ) 2. Warren Barguil (FRA) 3. Krists Neilands (LET)

2018: 1. Sergei Chernetsky (RUS) 2. Markus Hoelgaard (NOR) 3. Colin Joyce (USA)

2017: 1. Dylan Teuns (BEL) 2. August Jensen (NOR) 3. Michel Kreder (NED)

2016: 1. Gianni Moscon (ITA) 2. Stef Clement (NED) 3. Oscar Gatto (ITA)

2015: 1. Renal Taaramäe (EST) 2. Silvan Dillier (SUI) 3. Ilnur Zakarin (RUS)

2014: 1. Steven Kruijswijk (NED) 2. Alexander Kristoff (NOR) 3. Lars Petter Nordhaug (NOR)

2013: 1. Thor Hushovd (NOR) 2. Kenny van Hummel (NED) 3. Nikias Arndt (GER)

Most wins overall

No rider has won more than onceNorway’s Arctic Race

Number of hits per country

2: Belgium

1: Estonia, Italy, Kazakhstan, Norway, Netherlands, Russia

Most stage wins

5: Alexander Kristoff (NOR)

3: Mathieu van der Poel (NED)

2: Ben Hermans (BEL), Markus Hoelgaard (NOR), Thor Hushovd (NOR), Dylan Teuns (BEL)

Leave a Comment